Monitoring GPS do samochodu – co warto wiedzieć

Pracownik działający w terenie to wiele zalet takich jak, chociażby możliwość bezpośredniego dotarcia do każdego klienta z osobna. Praca tego typu to również ogromne zagrożenie dla niekontrolowanego wzrostu kosztów, niskiej produktywności, a także wielu straconych okazji. Rozwiązaniem tego problemu może być stosowany monitoring GPS samochodu. Co warto wiedzieć o tej technologii?

Monitoring GPS do samochodu - co warto wiedzieć

Czym jest monitoring GPS?

Wiele osób uważa, że GPS można wykorzystywać jedynie jako środka wskazującego drogę do wyznaczonego celu. Nic bardziej mylnego, ponieważ system ten może być równie dobrze wykorzystywany do kontrolowania i monitorowania danego obiektu, w tym przypadku samochodów funkcjonujących w ramach floty danego przedsiębiorstwa.

Auto, które wykorzystywane jest przez handlowca danej firmy, wyposażone jest w specjalny nadajnik i odbiornik GPS, wraz ze specjalnym systemem, który monitoruje, przetwarza i przekazuje wszystkie dane płynące z danego auta. Chodzi tu nie tylko o tak podstawową informację, jak położenie danego pojazdu, ale również o to, z jaką prędkością się porusza, jaki jest styl jego jazdy, a co za tym idzie, jak duże generuje spalania. Monitoring GPS samochodu pozwala na to, aby móc kontrolować i w razie potrzeby korygować styl jazdy i pracy danego pracownika.

Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Stosowanie monitoringu GPS samochodu niesie ze sobą wiele zalet zarówno po stronie pracodawcy, jak i pracownika. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość nadzorowania pracy pracownika, który jest z dala od swojego przełożonego. Zdalny monitoring pozwala nie tylko na to, aby dokładnie wiedzieć, gdzie znajduje się pracownik i czy na pewno przebywa w miejscach, które należą do jego obowiązków służbowych, ale także na to, aby monitorować jakość i styl prowadzenia przez niego samochodu. Może to wpłynąć nie tylko na mniejsze spalanie i większą produktywność, ale także stale monitorować stan pojazdu, przewidywać możliwe usterki i sygnalizować naprawy i przeglądy, które będą w najbliższym czasie konieczne.

Dla pracownika natomiast to możliwość udokumentowania swojego całego czasu pracy, który przydatny jest np. do rozliczenia nadgodzin, a także do otrzymywania informacji o możliwych korkach i aktualnej sytuacji na drodze, co pomoże wprowadzić korektę trasy i szybciej dotrzeć do celu.

Do wad stosowania takiego systemu zaliczyć z pewnością można nieco gorszą atmosferę pracy, bo przecież mało kto lubi być tak dokładnie i skrupulatnie kontrolowany, właściwie poprzez cały czas swoje pracy, Skutkować to może np. odpływem pracowników do konkurencji, która nie stosuje takiego systemu wobec swoich pracowników.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!