Sprowadziłeś samochód z Niemiec? Zobacz jak sprawdzić jego historię!

Wśród aut importowanych z zagranicy, nadal królują pojazdy sprowadzone z Niemiec. Jedna kupno używanego auta wiąże się z ryzykiem. Nie wiemy bowiem, czy umieszczone w ogłoszeniu informacje są zgodne z prawdą. Aby się tego dowiedzieć, należy sprawdzić historię pojazdu.

Sprowadziłeś samochód z Niemiec? Zobacz jak sprawdzić jego historię!

Z raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego wynika, że w pierwszym półroczu 2019 roku do kraju importowano 502 193 samochody.  57,7% z nich (289 719 sztuk) sprowadzono z Niemiec. Daje to naszym zachodnim sąsiadom pierwsze miejsce wśród krajów, skąd Polacy najchętniej sprowadzają auta. Na dalszych pozycjach znajduje się Franca (9,9%, 49 474 sztuk) i Belgia (7,0%, 35 366 sztuk).

Używane auto – ryzykowny zakup

Kupowanie używanego samochodu wiąże się z pewnym ryzykiem. Skąd mamy mieć pewność, że informacje zawarte w ogłoszeniu są zgodne z stanem rzeczywistym? Tym bardziej, że nieuczciwi handlarze próbują zarobić na mniej roztropnych klientach. Nierzetelni sprzedawcy skrzętnie ukrywają wady oferowanych aut: zaniżają przebieg, nie informują o awariach czy wypadkach, w które przydarzyły się pojazdom. 

Przykładowo zaniżony przebieg pojazdu powoduje wiele reperkusji. Wpływa między innymi na koszty eksploatacji czy napraw ponoszonych przez nowego właściciela pojazdu. Jednocześnie negatywnie oddziałuje na poziom bezpieczeństwa na drogach. Nieprzypadkowo jednym z ważniejszych kryterium wyboru używanego auta jest niewielki przebieg pojazdu. Tymczasem, jak szacuje Marcin Górski, ekspert Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, skala zjawiska tak zwanego cofania liczników wynosi 85%. Więcej o ryzyku, które wiąże się z kupnem używanego samochodu znajdziesz w artykule pod tytułem: „Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec?

Gdzie sprawdzimy historię pojazdu z Niemiec?

Sprawdzenie numeru VIN

Sprawdzenie historii pojazdu sprowadzonego z Niemiec nie należy do zadań łatwych. Nie uzyskamy jej w bezpłatnej usłudze „Historia Pojazdu”, którą przygotowało przez Ministerstwo Cyfryzacji. Możemy jednak skorzystać z komercyjnych dekoderów numeru VIN. Należy wystrzegać się handlarza, który nie chce podać nam VIN sprzedawanego pojazdu.

Autoryzowana Stacja Obsługi (ASO)

Aby sprawdzić historię pojazdu z Niemiec, możemy skierować się do Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO). Konieczne jest otrzymamy pełną historię, wraz z wszystkimi przeglądami. Dzięki temu wykryjemy przekręcenie licznika, jeśli miało ono miejsce przed ostatnim przeglądem. Jednak w ASO nie otrzymamy informacji na temat napraw, które odbyły się poza siecią warsztatów producenta.

TÜV – raport z przeglądu technicznego

Skrót TÜV odnosi się od Technischer Überwachungsverein, czyli Związku Kontroli Technicznej. Jest to potoczna nazwa przeglądu technicznego. Skrótem TÜV określa się sieci autoryzowanych stacji. Częstotliwość, z jaką niemieckie samochody przechodzą przegląd zależy od ich przeznaczenia:

  • samochód osobowy – przegląd co 24 miesiące;
  • taksówka, samochód do wynajęcia – przegląd co 12 miesięcy.

Po każdym przeglądzie technicznym sporządzany jest raport. Jako dowód przejścia przeglądu w dowód rejestracyjny wbija się  pieczątkę, zaś na tablice rejestracyjne nakleja nalepkę. Dzięki dokumentom z przeglądów w łatwy sposób sprawdzimy historię pojazdu z Niemiec.

Pamiętajmy, że importowany samochód należy zarejestrować oraz ubezpieczyć. Porównanie ofert różnych ubezpieczycieli znajdziesz w porównywarce OC Mubi.pl.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!