Smary techniczne – jak wpływają na pracę mechanizmu?

Nowoczesne smary  cechują się świetnymi właściwościami i pozwalają uzyskiwać doskonałe efekty. Sprawdzą się wszędzie, gdzie oczekujemy cichej, płynnej praca połączonych ze sobą ruchomych elementów. Jakie właściwie mają cechy? Czy warto zadawać sobie trud, żeby smarować wszystkie mechanizmy? Dowiedź się, jak możesz przedłużyć sprawność swoich pojazdów i wielu innych urządzeń stosowanych na co dzień w domu.

Smary techniczne

Jakie korzyści zapewnia używanie smarów technicznych?

Prawidłowe stosowanie smarów technicznych może zdecydowanie przedłużyć okres eksploatacji poszczególnych mechanizmów. Szczególnie ważne jest ich użycie w urządzeniach wysokie tarcie, wysoka temperatura i korozja. W takich warunkach dobrze dobrany preparat jest w stanie ochronić go przed przedwczesnym zużyciem. Zapobiega również lub spowalnia proces stopniowego niszczenia materiału, wynikającego z zachodzących pomiędzy jego powierzchnią i otaczającym środowiskiem reakcji chemicznych czy procesów elektrochemicznych. Stosować się je głównie do spraw serwisowych, naprawczych i konserwacyjnych.

Poza ochroną wpływają one również na lepszą płynność działania mechanizmu, zapewniając trakcję pomiędzy poszczególnymi elementami Zapewnia to lepszy komfort korzystaniu z nich. Poszczególne zespoły będą również generować mniej energii, co zmniejszy obciążenie i korzystnie wpłynie na jakość mechanizmu w przyszłości. W przypadku niektórych maszyn znacznie zniweluje generowany hałas.

Jak stosować smary techniczne?

Na to, jak należy stosować smary techniczne, będzie miało wpływ wielu czynników. Na rynku mamy dostępne naprawdę dużo preparatów, które różnią się od siebie składem chemicznym, zastosowaniem czy strukturą – mogą mieć półpłynną, płynną lub stałą konsystencję. Należy kierować się zaleceniami producenta i wykorzystywać smary wyłącznie z ich prawidłowym przeznaczeniem.

Głównym składnikiem smarów jest zawsze olej bazowy, który może być produktem syntetycznym, roślinnym lub mineralnym. Następnie w zależności od potrzeb dodawane są różne ulepszacze. Najpopularniejszymi  z nich są 

  • teflon, 
  • grafit,
  • miedź,
  • dodatki konserwujące,
  • dodatki wpływające na trwałość,
  • dodatki poprawiające przyczepność,
  • różne dodatki antykorozyjne.

Smary samochodowe – zadbaj o kondycję swojego auta

Aby samochód służył nam przez długi czas, należy odpowiednio zadbać o jego kondycję. Smar silnikowy to preparat o silnych właściwościach antystatycznych i hydrofobowych zapobiegający elektryzowaniu się i przyleganiu kurzu oraz skutecznie wypiera wodę, zapobiegając korozji. Jednak pojazd to nie tylko jednostka napędzająca. Warto więc mieć w pogotowiu również uniwersalne smary samochodowe nadające się do konserwacji różnego rodzaju uszczelek.

Smary VMPA – najwyższa jakość w najtrudniejszych warunkach

Smary techniczne VMPAuto to preparaty testowane i sprawdzane w ekstremalnych warunkach. Dzięki temu masz gwarancję, że oferować będą możliwie najlepsze parametry ochrony części smarnych. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą sklepu – sięgnij po światowej klasy produkty i zabezpiecz swoje maszyny przed uszkodzeniami


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!