Jak wyczyścić trudne zabrudzenia z lakieru samochodowego?

Zabrudzenia lakieru w postaci szczątek owadów czy żywicy z drzewa nie tylko wyglądają nieestetycznie ale mogą też nieczyszczone zniszczyć powierzchnię lakieru. Dlatego tak ważne jest ich szybkie i skuteczne usunięcie.

Jak wyczyścić trudne zabrudzenia z lakieru samochodowego

Owady na karoserii: jak się ich pozbyć?

Niezależnie od tego, jak przyjemna dla kierowcy jest letnia podróż autostradą, często przeradza się ona w nieprzyjemne konsekwencje dla lakieru auta. Główny problem polega na tym, że owady przyklejają się do powierzchni karoserii i szyb. Niebezpieczeństwo polega na tym, że przy długotrwałym narażeniu na wysokie temperatury owady przylegają mocno, dosłownie zostają przyspawane do powierzchni. Dlatego nie można ich zmyć zwykłą wodą. Przy dłuższym kontakcie takie zanieczyszczenia zaczynają wydzielać kwas, który może spowodować poważne uszkodzenie lakieru. W takim przypadku powierzchnię maszyny można uratować tylko poprzez polerowanie ścierne. A jeśli do chłodnicy dostanie się dużo owadów, może to poważnie pogorszyć działanie układów chłodzenia, a nawet doprowadzić do awarii, przegrzania silnika lub pożaru oleju w cylindrach.

Aby uniknąć poważnych uszkodzeń, ważne jest jak najszybsze oczyszczenie zewnętrznej powierzchni karoserii, szyb, układów chłodzenia, intercoolerów. Dobrym rozwiązaniem są środki czyszczące na bazie helu. Bezbarwny płyn wnika w mikropęknięcia i usuwa nawet te niewidoczne na pierwszy rzut oka zanieczyszczenia organiczne. Plusy:

  • Czyści na połysk.
  • Całkowicie odparowuje z powierzchni, nie powodując uszkodzeń.
  • Nadaje się do powierzchni plastikowych.
  • Nie spływa z pionowych powierzchni, dzięki czemu dłużej utrzymuje się w miejscach zanieczyszczeń.

Jeśli po umyciu na powierzchni farby i lakieru znajdują się suche ślady owadów, można skorzystać z ręcznego polerowania. Takie polerowanie szybko i skutecznie usuwa rysy i nierówności z powierzchni maszyny oraz nadaje połysk lakierowi. Plusy:

  • Skutecznie usunie utlenioną warstwę lakieru.
  • Radzi sobie z zardzewiałymi osadami.
  • Nadaje połysk.
  • Nie ma specyficznego zapachu.
  • Nadaje się do powierzchni normalnych i metalowych.

Polerowanie ręczne może uszkodzić maszynę. Lepiej skorzystać z usług profesjonalnego mistrza w centrum detailingowym. Łatwo czyści wszystkie rodzaje felg z brudu i nadaje połysk. Tworzy film ochronny, który odpycha brud i chroni przed korozją. Plusy:

  • Łatwo czyści nawet ciasno utknięte owady.
  • Nabłyszcza felgi.
  • Chroni metal dysku przed korozją.

Jeśli chcesz uniknąć uszkodzenia lakieru z powodu owadów, to podczas jazdy w czasie upałów nie włączaj wycieraczek. Po pierwsze pozbawiasz się widoczności, rozmazując na szybie utknięte owady. Po drugie, skomplikować proces czyszczenia. Nie wycieraj śladów po owadach zwykłą, suchą szmatką. Spowoduje to uszkodzenie powierzchni korpusu i zarysowanie szkła. Po jeździe jak najszybciej oczyść powierzchnię karoserii i szyb. Nie czyścić na słońcu. Środki myjące szybko odparują, nie mając czasu na uzyskanie pożądanego efektu oczyszczenia.

Żywica na lakierze samochodowym: problematyczne zabrudzenie, którego można się pozbyć

Dużo trudniejsze jest usuwanie żywicy z lakieru samochodowego. Na przykład żywica topolowa mocno wgryza się w lakier. Najpierw trzeba umyć samochód, aby podczas wycierania żywicy brud lub kurz nie porysowały lakieru. Możesz do tego użyć sody oczyszczonej. Dobrym rozwiązaniem jest też alkohol izopropylowy. Szmatkę lub wacik należy nasączyć alkoholem izopropylowym, nałożyć na żywicę i odczekać 1-2 minuty. W ten sposób żywica jest nasycona alkoholem i można ją łatwo zmyć tym samym wacikiem lub szmatką. Alkohol szybko odparowuje, więc nasączona nim szmata jest potrzebna do trzymania go na żywicy. Do żywicy nadają się również komercyjne środki do usuwania owadów i bitumu. Doświadczenie pokazuje, że różne produkty różnych producentów mają różny skład. Niektóre produkty, oprócz bitumu i owadów, dobrze usuwają smołę.

Terpentyna jest wytwarzana z żywicy drzew iglastych, jest jej integralną częścią i dobrze ją usuwa. Konieczne jest odczekanie, aż terpentyna wsiąknie w żywicę. Możesz użyć wacika nasączonego tym produktem. Żel antybakteryjny lub płyn do rąk (środek dezynfekujący). Produkt ten był wielokrotnie testowany przez profesjonalistów jako środek do usuwania żywicy drzewnej. Wyniki przekroczyły wszelkie oczekiwania. Skuteczność tego produktu jest najprawdopodobniej związana z zawartością alkoholu w jego składzie. Po nałożeniu na żywicę odczekaj 2 do 5 minut i zetrzyj. Amoniak dobrze ściera żywicę. Zasada jest taka sama, jak w przypadku innych środków – szmatkę lub wacik należy zwilżyć amoniakiem i nałożyć na żywicę. Po odczekaniu 2 – 5 minut żywicę można usunąć. Zobacz inny sposób na usuwanie żywicy https://detailingobsessed.pl/porady/txmn/jak-usunac-zywice-z-lakieru.html

White Spirit jest w stanie zetrzeć niezbyt utwardzoną żywicę. Podobnie jak w przypadku innych produktów konieczne jest, aby działał na żywicę przez 2-5 minut, po czym żywica będzie łatwiej odklejać. Zwykłe mydło do prania jest bardzo dobrym środkiem czyszczącym. Dobrze usuwa starą żywicę.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!