Renault przedstawia nowy silnik 2.3 dCi

Renault oferuje nowy silnik wysokoprężny 2.3 dCi (typ M9T) w Nowym Masterze. Silnik został opracowany przez zespoły konstruktorów Renault pracujących w Rueil-Malmaison (Hauts-de-Seine), Villiers-Saint-Frédéric (Yvelines), Lardy (Essonne) i Cléon (Seine-Maritime).


Nowy silnik cechuje się wyższymi osiągami, niższą emisją CO2 oraz niższym zużyciem paliwa niż silnik montowany w poprzedniej wersji Mastera. Dodatkową jego zaletą jest najniższy koszt eksploatacji w tej kategorii silników. Nowy silnik będzie produkowany wyłącznie w zakładach w Cléon,w Departamencie Seine-Maritime.

Silnik 2.3 dCi – moc 100, 125 lub 150 KM

Firma Renault wyposażyła w silnik wysokoprężny 2.3 dCi Nowego Mastera, nowy samochód w segmencie dużych furgonów. W samochodzie tym jednostka 2.3 dCi będzie dostępna w trzech poziomach mocy: 100, 125 i 150 KM. W przyszłości silnik ten będzie montowany w innych samochodach Aliansu Renault-Nissan.

2.0 dCi – niższe koszty eksploatacji

Silnik wywodzący się z jednostki 2.0 dCi (typ M9R), oferowanej między innymi w modelach Laguna i Espace, zastąpi w pojazdach Renault silnik 2.5 dCi (typ G9U) oraz czterocylindrową jednostkę wysokoprężną 3.0 dCi (typ ZD30)1. W ten sposób Renault kontynuuje strategię downsizingu, polegającą na zmniejszaniu pojemności skokowej silników, a więc i zużycia paliwa oraz emisji CO2 przy jednoczesnym zachowaniu wysokich osiągów i mocy.

Silnik wysokoprężny 2.3 dCi montowany w Nowym Masterze wykazuje się niższym zużyciem paliwa (średnio o 1 l/100 km i aż o 2,7 l/100 km mniej w wersjach z tylnym napędem), zmniejszoną emisją CO2 (średnio o 10%), wyższym momentem obrotowym (+30 Nm) i najniższym kosztem użytkowania w swej kategorii.

Nowy silnik przyczyni się więc do zmniejszenia kosztów eksploatacji Nowego Mastera. Oprócz mniejszego zużycia paliwa, Diesel 2.3 dCi ma dłuższe okresy międzyprzeglądowe: przeglądy będą wykonywane co 2 lata lub co 40 000 km zamiast co 30 000 km przy obecnie oferowanym silniku 2.5 dCi. W nowym silniku zastosowano łańcuch rozrządu, tak więc nie ma już potrzeby wymiany paska rozrządu co 6 lat. Całkowity koszt użytkowania w przypadku Nowego Mastera został więc obniżony średnio o 1 800 euro przy eksploatacji trwającej 4 lata lub przy przebiegu 150 000 km (do osiągnięcia pierwszego z tych terminów i przy przyjęciu kosztu 1 litra oleju napędowego = 0,87 euro netto), co daje oszczędność w wysokości 37 euro miesięcznie.

Wynik ten osiągnięto dzięki zmniejszeniu pojemności skokowej silnika i wprowadzeniu nowego układu wtrysku paliwa. Silnik 2.3 dCi zbudowano w oparciu o jednostkę 2.0 dCi Aliansu Renault-Nissan, cenionej za jej trwałość, niezawodność i komfort jazdy. Pojemność skokową zwiększono do 2.3 l poprzez poszerzenie średnicy tulei cylindrów i zwiększenie skoku tłoka. Ponadto silnik wyposażono we wtryskiwacze najnowszej generacji z siedmioma otworami. Wszechstronny, nowy silnik 2.3 dCi spełnia wymagania i potrzeby wszystkich wersji Nowego Mastera, w tym z napędem przednim (silnik ustawiony poprzecznie) i z napędem tylnym (ustawiony wzdłużnie).

Firma Renault podjęła decyzję o uruchomieniu produkcji nowego silnika w zakładach w Cléon we Francji. Produkowane są tam również silniki benzynowe wysokiej mocy: 2.0, 2.0 turbo oraz wysokoprężne 1.9 dCi i V6 3.0 dCi, a także skrzynie mechaniczne
5- i 6-biegowe, tak więc zakłady te posiadają bogate doświadczenie i know-how w zakresie produkcji podzespołów mechanicznych. Zakłady posiadają linie produkcyjne przystosowane do produkcji zróżnicowanych wersji. Na tej samej linii mogą być montowane silniki 2.0 dCi i 2.3 dCi.

Renault wprowadziło tu najnowsze rozwiązania w zakresie organizacji produkcji, takie jak kitting/picking czy strike zones, które pozwalają na zwiększenie konkurencyjności fabryki pod względem jakości, kosztów i terminów produkcji. Dla przypomnienia należy dodać, że od 2011 roku zakłady w Cléon będą produkowały nowy silnik 1.6 dCi (typ R9M). Pozwoli on obniżyć emisję CO2 o 30 g/km i ograniczyć zużycie paliwa o ponad 20%. Silnik ten będzie montowany przede wszystkim w samochodach z rodziny Megane.

Dane techniczne silnika 2.3 dCi:

  • 2 rodzaje napędu: napęd przedni i tylny,
  • 2 typy skrzyń biegów: skrzynia mechaniczna i skrzynia zautomatyzowana z podwójnym kołem zamachowym,
  • 2 normy czystości spalin: Euro4 (bez filtra cząstek stałych – FAP) i Euro5 (z filtrem cząstek stałych – FAP),
  • 3 poziomy mocy: 75 kW i 92 kW (z turbosprężarką o stałej geometrii), 110 kW (z turbosprężarką o zmiennej geometrii).

Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!