Precyzyjne urządzenie do zmiany opon samochodowych, ciężarowych i rolniczych

Jeśli kierownica twojego samochodu nagle zaczyna się chwiać pomimo prostej drogi, to znaczy, że koła są źle wyważone.

Precyzyjne urządzenie do zmiany opon samochodowych, ciężarowych i rolniczych

Jak działa wyważarka do kół?

Wyważarka do kół jest niezbędnym wyposażeniem do montażu opon. Przeznaczona jest do identyfikacji i eliminacji niewyważenia kół samochodów osobowych i ciężarowych, autobusów oraz różnego rodzaju sprzętu specjalnego. Niewyważenie to poważny problem powodujący drgania maszyn, przyspieszone zużycie gumy, zniszczenie elementów zawieszenia. Na przykład nierównowaga wynosząca zaledwie 20 g na 14-calowej tarczy podczas jazdy samochodem z prędkością 100 km/h powoduje obciążenia odpowiadające uderzeniu młotem 3 kg z częstotliwością 800 uderzeń na minutę. Szczególna potrzeba wyważenia pojawia się poza sezonem, kiedy właściciele samochodów zmieniają opony letnie na zimowe lub odwrotnie.

Pomiar charakterystyk rotacji opiera się na warunkowym podziale koła na cztery części z wykorzystaniem płaszczyzny poziomej i pionowej. Po przeprowadzeniu diagnostyki stanowisko podaje zalecenia dotyczące adiustacji masy, a także lokalizacji odważników. W nowoczesnych wyważarkach stosuje się szereg innowacyjnych rozwiązań, które zwiększają dokładność, wygodę i wydajność pracy. Są to:

  • Urządzenia mocujące, które naśladują szpilki piasty koła, wraz ze stożkiem centralnym zapewniają lepsze centrowanie dysku.
  • System wirtualnych samolotów, odporny na negatywne wpływy.
  • Urządzenie do ukrytego montażu ciężarków klejonych. Pozwala na zamontowanie obciążników po wewnętrznej stronie felg aluminiowych bez naruszania ich wyglądu. Dodatkowo urządzenia mogą być wyposażone w „ramię” pomiarowe z lustrem i oświetleniem. To urządzenie ułatwia mocowanie nowych, a także wyszukiwanie wcześniej zainstalowanych ciężarów.
  • Optymalizacja płynności przebiegu. Technologia ta umożliwia kompensację wad kształtu felgi poprzez wykrywanie położenia ciężkiego miejsca w oponie przed wyważeniem.
  • Bezstykowe wprowadzanie danych. Wystarczy, że monter opon umocuje koło w maszynie i zamknie osłonę ochronną. Stanowisko określi wszystkie parametry felgi za pomocą specjalnego skanera.

Niektóre modele mają również inne przydatne funkcje. Obejmują one uwzględnienie wyważonych kół, system autodiagnostyki, tryb dwóch mistrzów do jednoczesnej konserwacji kół dwóch samochodów. Sprawdź wyważarki do kół na sklep-warsztat.pl

Dlaczego wyważanie kół jest takie ważne?

Koła mogą się odkształcić w wyniku kontaktu z wybojami lub przeszkodami. W rezultacie środek ciężkości felgi i opony przesuwa się nierównomiernie wokół osi. W połączeniu z siłą odśrodkową, która występuje przy dużych prędkościach, koło zaczyna wibrować, a kierownica zaczyna drgać. Zwiększa to nie tylko zużycie kół, ale także innych elementów pojazdu. Regularne wyważanie nie tylko zmniejsza zużycie opon i zapobiega kosztownym wynikowym uszkodzeniom pojazdu, ale także zwiększa komfort jazdy i twoje bezpieczeństwo. Zalety wyważania kół to:

  • Zwiększenie żywotności.
  • Jednolite zużycie.
  • Poprawiony komfort jazdy.
  • Większe bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
  • Mniejsze zużycie innych elementów.

Najważniejsze oznaki niewyważenia kół można określić na różne sposoby. Z jednej strony podczas jazdy, kiedy kierownica zaczyna się chwiać przy dużych prędkościach i czuć znaczne wibracje. Przy wyważaniu kół samochodowych stosuje się zasadniczo dwie metody – wyważanie statyczne i dynamiczne. Podczas demontażu koła metodą statyczną opona pozostaje na samochodzie.

W większości warsztatów samochodowych lub dealerów opon koła są mocowane w specjalnej maszynie. Podczas obrotu różne czujniki określają, czy koła poruszają się płynnie, czy nierówno. W przypadku wykrycia niewyważenia jest ono korygowane za pomocą małych odważników. Kompensują one nierównomiernie rozłożony ciężar opony i zapewniają płynną pracę koła.

Wyważanie dynamiczne: Oprócz metody statycznej, tak zwane elektroniczne wyważanie precyzyjne sprawdza równomierne obracanie się koła samochodu bezpośrednio na pojeździe.

Równomiernie obracające się koła samochodu są niezbędne do płynnej jazdy i bezpieczeństwa wszystkich pasażerów pojazdu. Dlatego koła należy wyważać raz w roku lub najpóźniej przy następnej wymianie opon. Niezależnie od tego, zaleca się natychmiastowe usunięcie nierównowagi w następujących sytuacjach:

  • Przy każdej zmianie opon.
  • Gdy kierownica zaczyna się chybotać przy dużych prędkościach.
  • Wykryto nierównomierne zużycie opon.
  • Jeśli zgubiono już zainstalowany ciężarek wyważający.
  • Przy zakładaniu nowych opon.
  • Po długim lub niewłaściwym przechowywaniu opon.

To samo dotyczy montażu nowych opon i felg. Wyważanie należy przeprowadzać w renomowanym i sprawdzonym zakładzie mechanicznym lub licencjonowanej stacji kontroli.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!