Prawo jazdy na motor – od czego zacząć i jaką kategorię A wybrać?

Jazda na jednośladzie wymaga zdobycia specjalnych uprawnień, które potwierdzają praktyczne umiejętności kierowcy i znajomość zasad ruchu drogowego. W Polsce prawo jazdy na motor przyznaje się na podstawie zdanego egzaminu państwowego kat. A, A1, A2 oraz AM. Każdy rodzaj uprawnień oferuje inne możliwości – jaka kategoria A będzie najlepsza na początek przygody z pasją do motocykli?

Prawo jazdy na motor

Co daje prawo jazdy na motor?

Motocykliści to królowie dróg. Jazda na jednośladzie często bywa postrzegana za ryzykowną, jednak dzięki przyswojeniu bezpiecznej techniki poruszania się na motorze sprawia wiele przyjemności. W Polsce respektowane są 4 kategorie uprawnień dla motocyklistów, a zdobycie prawa jazdy na motor wiąże się ze spełnieniem odpowiednich wymagań. Nie każdy kandydat może od razu zdobyć dokument umożliwiający poruszanie się jednośladem o dużej mocy i pojemności silnika.

Prawo jazdy na motor – rodzaje uprawnień

Dla każdej kategorii prawa jazdy na motor określono wymagania techniczne pojazdów oraz minimalny wiek przyszłych kierowców, którzy mogą przystąpić do egzaminu. Na uzyskanie najwyższej kategorii prawa jazdy kat. A wpływa m.in. doświadczenie w prowadzeniu motoru o mniejszej masie, mocy i pojemności silnika. Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc wsiąść za kierownicę jednośladu?

Prawo jazdy kat. AM

Pasja do jednośladów rodzi się często już w młodym wieku. Osoby, które ukończą 14. rok życia, mogą ubiegać się o otrzymanie uprawnień do prowadzenia motoroweru o pojemności silnika spalinowego do 50 cm³ lub silnika elektrycznego nieprzekraczającej 4 kW. Po zdanym egzaminie państwowym młodzi kierowcy uzyskują prawo jazdy kat. AM.

Prawo jazdy kat. A1

Prawo jazdy kat. A1 to kolejny krok w rozwijaniu umiejętności jazdy na motocyklu. Minimalny wiek kandydatów do otrzymania uprawnień wynosi 16 lat. Wydanie dokumentu umożliwia poruszanie się motocyklem o pojemności silnika spalinowego nie większej niż 125 cm³ i mocy do 11 kW. Stosunek mocy pojazdu do masy kierowcy nie może przekraczać 0,1 kW/kg.

Prawo jazdy kat. A2

Kolejny rodzaj uprawnień to prawo jazdy kat. A2. Kandydaci, którzy chcą przystąpić do egzaminu państwowego, powinni mieć skończone 18 lat. Kurs można zacząć realizować 3 miesiące przed urodzinami. Kategoria A2 przygotowuje kierowców do jazdy motocyklami o większej mocy – w ramach przyznanych uprawnień mogą oni poruszać się motocyklem o mocy do 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg.

Prawo jazdy kat. A

Prawo jazdy kat. A stanowi najwyższy rodzaj uprawnień dla motocyklistów i jednocześnie nakłada największe wymagania względem możliwości przystąpienia do egzaminu. Minimalny wiek kandydata to 24 lata. W wieku 20 lat uprawnienia mogą otrzymać kierowcy, którzy od co najmniej 2 lat mają prawo jazdy kat. A2. Po zdaniu egzaminu motocykliści mogą poruszać się pojazdem o dowolnej masie, pojemności i mocy, a także pojazdów kat. AM i zespołu wymienionych pojazdów połączonych przyczepą na terenie Polski.

Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. A?

Kurs na prawo jazdy kat. A przygotowuje przyszłych kierowców do zdania egzaminu państwowego i bezpiecznego poruszania się na drodze. Kursant musi zrealizować 30 godzin zajęć teoretycznych i 20 godzin praktyki pod okiem wykwalifikowanego instruktora. W czasie trwania szkolenia przyszli motocykliści zapoznają się z zasadami ruchu drogowego, budową pojazdów oraz procedurami postępowania w określonym sytuacjach.

kurs prawa jazdy kat-a wroclaw

Część praktyczna odbywa się na placu manewrowym oraz w ruchu miejskim przy wsparciu doświadczonych pracowników ośrodków szkolenia kierowców. Więcej o kursie na prawo jazdy kat. A można przeczytać na stronie ośrodka szkolenia kierowców Akademia Dobrej Jazdy: https://www.naukajazdy.wroc.pl/

Przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy kat. A warto wybrać szkołę jazdy, które oferuje nowoczesne systemy kształcenia. Akademia Dobrej Jazdy we Wrocławiu korzysta z autorskiego systemu szkoleniowego stworzonego we współpracy z kierowcami rajdowymi. Dzięki innowacyjnej komunikacji wewnętrznej w czasie zajęć praktycznych kursant jest w stałym kontakcie z doświadczonym instruktorem i może w rzeczywistym czasie rozwiązywać wątpliwości pojawiające się podczas jazdy.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!