Jak dobierać opony do pojazdu ciężarowego?

Na rynku ogumienia samochodowego dostępnych jest wiele klasy opon pochodzących od dziesiątek producentów. Najdroższe są oczywiście nowoczesne opony ciężarowe klasy Premium. Najtańsze są opony budżetowe klasy ekonomicznej, produkowane z wykorzystaniem starszych technologii i słabszych materiałów, często pochodzące od mniej znanych producentów. Ponadto samochodowe opony możemy klasyfikować pod kątem ich przeznaczenia.

Jak dobierać opony do pojazdu ciężarowego

Trzy klasy opon do pojazdów ciężarowych

Podstawową klasyfikacją opon do ciężarówek jest ich podział pod względem jakości wykonania i związanej z tym ceny. Na rynku dostępne są trzy segmenty samochodowego ogumienia. To opony klasy wyższej (Premium), średniej i ekonomicznej (budżetowe). Opony ciężarowe Premium są najdroższe, wykonane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii i materiałów, co przekłada się na ich lepsze właściwości jezdne, a tym samym na większy komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. To produkty pochodzące od największych i powszechnie znanych producentów. Opony klasy średniej to optymalny wybór dla zdecydowanej większości użytkowników, którzy poszukują kompromisu pomiędzy jakością i ceną. W sprzedaży dostępne są również opony budżetowe starszego typu, bazujące na wykorzystaniu starszych technologii i nieco słabszych materiałów, a dzięki temu najtańsze.

Opony pod względem przeznaczenia

Głównym rozróżnieniem na rynku opon ciężarowych jest ich podział na wielosezonowe i zimowe. Pierwsze z nich mają płytszy bieżnik, dobrze odprowadzają wodę i są cichsze, ale nie sprawdzają się przy intensywnych opadach śniegu. Warto pamiętać, że w niektórych krajach, w okresie zimy, istnieje obowiązek stosowania specjalnych opon zimowych, przynajmniej na osiach napędowych. Poza tym część producentów, zwłaszcza oferujących opony klasy wyższej, stosuje dodatkowe rozróżniania, sprzedając specjalne opony ciężarowe do transportu długodystansowego, regionalnego, miejskiego, terenowego i mieszanego. Takie opony różnią się od siebie rodzajem zastosowanej gumy, odmienną charakterystyką bieżnika i konstrukcją wewnętrzną, która predestynuje je do określonych zastosowań.

Szukając nowych opon do ciężarówki, można kierować się zarówno ich ceną, jak i przeznaczeniem. Opony klas wyższych są na ogół  mniej zawodne i lepiej radzą sobie w określonych warunkach jazdy. Tańsze opony są zwykle bardziej uniwersalne, ale przez to nie gwarantują wysokiego komfortu użytkowania w specyficznych warunkach. Często są również bardziej zawodne, co finalnie może wiązać się z większymi kosztami eksploatacji.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!