Ostatnie BMW X3 i M6 zjechały z taśmy!

Niemiecka marka poinformowała właśnie, że kończy produkcję dwóch modeli – BMW M6 i BMW X3.

BMW M6 coupe zadebiutowało w 2005 roku, rok później gama została poszerzona o kabriolet. Od tamtej pory wyprodukowano 14 152 egzemplarze tego auta (9087 coupe i 5065 kabrioletów).
Wobec wcześniejszego zakończenia produkcji BMW M5 poprzedniej generacji, wycofanie z produkcji modelu M6 oznacza koniec silnika V10 o mocy 507 KM.

Niestety, ekolodzy mogą zacierać ręce – coraz ostrzejsze normy emisji spalin oznaczają, że jednostka ta definitywnie kończy swój żywot. Jeśli w ogóle pojawią się nowe wersje M5 i M6, to będą one napędzane turbodoładowanym silnikiem V8.
M6 to nie jedyny model z którym się żegnamy – bawarska firma zakończyła również produkcję modelu X3 pierwszej generacji, który zadebiutował w 2004 roku. Od tamtej pory fabryka w austriackim Grazu wyprodukowała 605 498 sztuk tego modelu, ponadto 9326 egzemplarzy zmontowano w systemie CKD w zakładach w Rosji, Egipcie i Tajlandii. W fabryce w Grazu produkowany będzie teraz mini countryman.

Wprowadzone na rynek z początkiem 2004 roku BMW X3 znalazło do tej pory 600 tysięcy nabywców.

Ostatni wyprodukowany w Grazu samochód, X3 xDrive 35d zostanie w zakładach Magny Steyr i będzie służył zarządowi. Natomiast przedostatnie auto, z pełnym wyposażeniem do ratownictwa medycznego zostanie przekazane jako dar jednej z organizacji non-profit.

Produkcja nowej generacji X3, która zadebiutuje w niemieckich salonach w listopadzie, rozpoczęła się 1 września. Model ten nie będzie powstawał w Austrii, ale  w fabryce BMW w amerykańskim Spartanburgu. W zakładach tych powstają także modele X5 i X6.

No cóż… motoryzacja musi się przecież rozwijać…


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!