Najtrwalsze samochody osobowe w historii!

Jaki przebieg ,,wytrzymają” współczesne auta? 300, 500 tysięcy kilometrów? To dużo? Prezentujemy samochody, które często przejeżdżały ponad MILION kilometrów do naprawy głównej!

[Not a valid template]

Jak zrobić samochód na milion kilometrów?

Nie jest to proste zadanie z co najmniej kilku powodów. Z jednej strony samochód od strony technologicznej musi być bardzo trwały, z drugiej strony musi być praktyczny i przyjazny użytkownikowi. Jak pokazuje historia, auto na milion kilometrów musi posiadać następujące cechy:

  • prosta konstrukcja, solidne wykonanie, wysokiej jakości materiały
  • samochód musi być praktyczny, uniwersalny i tani w utrzymaniu
  • auto musi być przyjazne nie tylko użytkownikom, ale i mechanikom

Zadanie niełatwe do wykonania! Na jedną rzecz warto zwrócić szczególną uwagę – naprawialność! Nie wiem, czy takie słowo istnieje – chodzi mi o przewidzenie przez konstruktorów potencjalnych awarii i zaprojektowanie samochodu w taki sposób, że ew. naprawa jest tania i łatwa. Swego czasu jeździłem Mercedesem Vaneo 1.7 CDI. Samochód wygodny, praktyczny – super dla użytkownika. Dla mechanika – koszmar nocny. Nawet najdrobniejsza awaria (np. rozrusznika) oznaczała konieczność wyciągnięcia niemal połowy silnika. Przy tym naprawa starego Mercedesa to czysta przyjemność.

Czy nowe auta są w stanie przejechać 1 000 000 km?

Może i są w stanie, ale raczej takiego przebiegu nie osiągną, powodów jest kilka:

  • naprawy powypadkowe – współczesne auta są bezpieczne ale…jednorazowe, czasem po niewielkich kolizjach naprawa jest nieopłacalna, chociaż.. Polak potrafi!
  • serwis – drogi, droższy, absurdalnie drogi…niemożliwy. Czy warto w 15-letnim Mercedesie kupić np. nowe wtryskiwacze za cenę połowy samochodu? Wystarczy stosunkowo drobna awaria i auto ląduje na złomie – po prostu nie opłaca się naprawiać! Oczywiście – tak to ma wyglądać, tak są projektowane samochody!
  • eko-lobby – coraz częściej producenci aut wmawiają kierowcom – ,,wyrzuć swój stary(choć sprawny i praktyczny) samochód i kup u nas nowy, ,,ekologiczny” Do tego wystarczy dodać jakiś miniaturowy rabat i gotowe.

Jakie współczesne auto może przejechać bez remontu milion kilometrów?
Zapraszam do komentarzy 🙂


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!