Mopar i Jeep zapraszają na pustynię

Fani Jeepa spotkają się w tym roku już po raz 46. na pustyni Moab by uczestniczyć w imprezie Easter Jeep Safari. Podczas tegorocznego zlotu, który potrwa do 8 kwietnia, Jeep zaprezentuje 6 koncepcyjnych modeli przygotowanych wspólnie z firmą Mopar.

Jeep Grand Cherokee Trailhawk conceptJeep Grand Cherokee Trailhawk Concept

Pierwszy projekt stanowi agresywniejsze wcielenie Grand Cherokee. Z zewnątrz samochód wyróżnia się białym, perłowym kolorem nadwozia i maską polakierowaną na ciemny, grafitowy kolor. Całości dopełniają pojawiające się tu i ówdzie czerwone akcenty, m.in. wypełniona na czerwono przestrzeń pomiędzy żeberkami osłony chłodnicy czy też przednie haki holownicze. Lista zmian nie kończy się jednak na kolorze nadwozia. Auto zostało wyposażone we wszystkie systemy do jazdy w trudnych warunkach jakie są dostępne w tym modelu. Na całość składa się m.in. pneumatyczne zawieszenie Quadra-Lift, kontrola trakcji Selec-Terrain oraz pakiet Off-Road Adventure. Wszystko to ma sprawić, że samochód będzie pewnie poruszał się w każdym terenie. Grand Cherokee od Mopara otrzymało także specjalne szyny na progach osłaniające podwozie samochodu przed kamieniami. Samochód porusza się na terenowych oponach Goodyear Wrangler SilentArmor.

Jeep Wrangler ApacheJeep Wrangler Apache

Zmiany przygotowane przez Mopara nie mogły ominąć także symbolu i legendy Jeepa, modelu Wrangler. Prototyp o nazwie Wrangler Apache dzięki podniesionemu o 11,5 cm zawieszeniu i licznym terenowym dodatkom (nowym zderzakom, progom oraz wyraźnie zaznaczonym nadkolom) świetnie prezentuje się z zewnątrz. Najciekawsza rzecz jest jednak niewidoczna gołym okiem, ponieważ jest ukryta pod maską. To silnik 6.4 V8 HEMI, który dysponuje mocą 470 KM i momentem obrotowym wynoszącym 637 Nm. Samochód otrzymał ponadto pełne orurowanie oraz (tak na wszelki wypadek, gdybyśmy ugrzęźli w błocie) szybką wyciągarkę Warn 9.5ti XP. Auto nie jest przewidziane do produkcji. Szkoda, bo chętni na taką „bestię” na pewno by się znaleźli.

Jeep i MoparJeep Mighty FC Concept

Kolejna nowość od Mopara to półciężarówka Jeep Mighty FC Concept, która swym wyglądem nawiązuje do, budowanego w latach 1956-1965, Jeepa Forward Control. Bazą do powstania tego ciekawego konceptu był Wrangler Rubicon, który po wizycie w warsztacie Mopara zmienił się nie do poznania. Jego kabina została przesunięta i powędrowała aż nad przednią oś. Rama została natomiast znacznie wydłużona po to, by mogła posłużyć jako podstawa pod blisko 2,5-metrową pakę ładunkową. Jakby tego było mało Mighty FC doposażono również w zderzaki Hansona, wyciągarkę Warn 16.5 oraz 17-calowe felgi Hutchinson, na które nałożono 40-calowe terenowe opony.

Jeep J-12 ConceptJeep J-12 Concept

J-12 stanowi nawiązanie do historii Jeepa. Jest to współczesna wersja pick-upa Gladiator wytwarzanego w latach 1960-1970. Podobieństwa między „dziadkiem” a „wnuczkiem” możemy dopatrzyć się głównie w przedniej części nadwozia (reflektory, zderzak czy osłona chłodnicy), choć patrząc na linię boczną i tył pojazdu możemy dostrzec kolejne podobieństwa i wspólne cechy. Auto zostało oparte na Wranglerze Unlimited. Wnętrze J-12 jest z kolei całkiem współczesne i nawiązuje wyglądem do kabin obecnie produkowanych Jeepów. Rama cywilnego Wranglera Unlimited została wydłużona o 18 cali po czym inżynierowie Moparu zamontowali na niej 182-centymetrową pakę, pod którą umieścili koło zapasowe. Styl ponad wszystko.

Jeep Wrangler TraildozerJeep Wrangler Traildozer Concept

Kolejnym modelem koncepcyjnym, który zostanie zaprezentowany podczas Moab Easter Jeep Safari 2012 jest Wrangler Traildozer Concept. Został on został opracowany wraz z American Expedition Vehicles. Pod jego maskę trafił silnik HEMI V8 o pojemności 6.4 litra (taki sam jaki zamontowano w Apache), który współpracuje z 6-biegową skrzynią manualną Getrag 238. Samochód porusza się na 37-calowych oponach Mickey Thompson Baja Claw.

Mopar Accessorized Jeep WranglerAkcesoria Moparu dla Jeepa Wranglera

Amerykańska firma zaprezentuje także specjalną wersję Jeepa Wranglera, który zostanie „ubrany” w niektóre z fabrycznych dodatków stworzonych przez Mopara dla Jeepów (tak na marginesie, amerykanie chwalą się, że jest ich ponad 250). Pojazd zostanie wyposażony m.in. w takie gadżeciarskie dodatki jak zestaw Add-A-Trunk, pozwalający na podział przestrzeni ładunkowej czy LEDowe reflektory, umieszczone przy wycieraczkach.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!