Kalibracja alkomatów – czym jest? Co ile trzeba kalibrować alkomat?

Decydując się na zakup alkomatu należy liczyć się z tym, że trzeba będzie regularnie go serwisować. Systematycznie wykonywana kalibracja alkomatu zapewnia wskazywanie wiarygodnych pomiarów. Co ile trzeba kalibrować alkomaty i co warto o tym wiedzieć?

Kalibracja alkomatów – czym jest? Co ile trzeba kalibrować alkomat?

Co to jest kalibracja alkomatu?

Alkomat jest urządzeniem pomiarowym, nic więc dziwnego, że powinno być systematycznie sprawdzane i serwisowane. Od tego zależy, czy wskazany na wyświetlaczu wynik będzie prawidłowy. Kalibracja alkomatów polega na regulacji urządzenia w taki sposób, by pomiary były jak najdokładniejsze. Sprawdzane są zamontowane wewnątrz sensory i inne mechanizmy, które mogą po pewnym czasie się zużyć. Kalibracja alkomatów powinna być wykonywana regularnie (Lucann.pl), częstotliwość jest zazwyczaj określona przez producenta. Niektóre modele należy kalibrować co konkretną ilość pomiarów, np. 100, inne po upływie określonego czasu, np. po roku.

 
Kiedy należy skalibrować alkomat?

Oprócz sugerowanych przez producenta alkomatów terminów, kiedy powinno się wykonywać kalibracje, są jeszcze pewne objawy, dzięki którym można stwierdzić, że urządzenie trzeba oddać do serwisu. Jeśli badana jest osoba, która nie spożyła alkoholu, a jej wynik nie wynosi 0,00‰, wówczas oznacza to, że urządzenie przestało funkcjonować prawidłowo.

 
Podobnie jest w przypadku, kiedy na wyświetlaczu alkomatu widnieje wynik 0,00‰, a wiadomo, że dana osoba jest nietrzeźwa.

 
Na kalibrację alkomatu należy też zdecydować się w sytuacji, kiedy urządzenie długo przechowywane było z produktami zawierającymi alkohol lub w skrajnych temperaturach.

 
Sygnałem, że alkomat nie działa prawidłowo, jest również wyświetlenie się napisu CAL lub SER. To może świadczyć o tym, że urządzenie wymaga serwisowania.

 
Wśród innych objawów wymienia się jeszcze brak wyświetlania wyników, jednakowe pomiary w określonych odstępach czasu (wynik powinien się zmniejszać), sygnały dźwiękowe itp.

 
Kalibracja alkomatów – dlaczego jest ważna?

Jeśli alkomat nie jest regularnie kalibrowany to nie tylko może nie wskazywać on poprawnych wyników. W wielu przypadkach możliwe jest uszkodzenie sensora wewnątrz urządzenia. Ten z reguły nie podlega gwarancji i może się okazać, że trzeba będzie wymienić go na własny koszt. O regularną kalibrację trzeba również dbać ze względów bezpieczeństwa. Może zdarzyć się tak, że osoba, która spożywała alkohol, wsiądzie za kółko, ponieważ alkomat wskaże wynik 0,00‰ .

 
Gdzie skalibrować alkomat?

Niektórzy decydują się na samodzielną kalibrację alkomatu, jednak to może skończyć się uszkodzeniem sprzętu. Trzeba bowiem mieć odpowiednią wiedzę na temat danego modelu alkomatu, żeby sprawnie i fachowo przeprowadzić proces kalibracji. Warto w tym celu udać się do sklepu z alkomatami. Większość z nich ma w ofercie również serwisowanie urządzeń. Nawet kupując alkomat, niezależnie od tego czy stacjonarnie, czy online, można otrzymać pierwszą kalibrację za darmo. Kolejne usługi nie są drogie. Cena kalibracji alkomatów uzależniona jest w znacznej mierze od konkretnego modelu.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!