Jakie powinno być ciśnienie w oponach?

Prawidłowe ciśnienie w oponach samochodowych to coś, o co powinien zadbać każdy odpowiedzialny kierowca. To warunek konieczny do zachowania pełnego bezpieczeństwa jazdy. Nieprawidłowe ciśnienie w oponach nie tylko pogarsza właściwości jezdne, lecz także zauważalnie wydłuża drogę hamowania. Warto więc zadbać o to, by koła samochodu były odpowiednio napompowane.

Jakie powinno być ciśnienie w oponach

Prawidłowe ciśnienie w oponach – dlaczego jest tak ważne?

Aspekt dotyczący prawidłowego ciśnienia w oponach bardzo często jest pomijany w kontekście eksploatacji pojazdu. Kierowcy zapominają o regularnej kontroli kół samochodu lub po prostu bagatelizują kwestię ciśnienia w nich. A sam zakup wysokiej jakości opon w atrakcyjnej cenie na SklepOpon.com nie wystarczy. Tylko dzięki dobrze dobranej ilości powietrza w oponach można zagwarantować sobie bezpieczeństwo, odpowiednią przyczepność pojazdu, niskie zużycie paliwa, krótką drogę hamowania oraz co ważne z ekonomicznego punktu widzenia – dłuższą żywotność opony.

Dobry stan ogumienia przekłada się również na komfort jazdy. Mowa tutaj o tłumieniu nierówności oraz głośności pracy opon. Dlatego szczególnie przed wybraniem się w długą podróż, należy sprawdzić ciśnienie w oponach.

Z problemem dotyczącym zbyt niskiego ciśnienia w oponach kierowcy mogą spotkać się niezwykle często. W wielu przypadkach może to być objawem uszkodzenia opony, choć czasami usterka może dotyczyć jedynie wentyla.

Skutki jazdy z nieprawidłowym ciśnieniem w oponach

Nieprawidłowe ciśnienie w kołach samochodu to problem, który powinien być jak najszybciej rozwiązany. Jazda ze zbyt niskim ciśnieniem, wynikająca często z niewiedzy kierowców, powoduje całe mnóstwo niepożądanych skutków. Jednym z najgroźniejszych zjawisk, z którymi można się spotkać w takiej sytuacji, jest zjawisko aquaplaningu. Co to takiego?

Aquaplaning występuje, gdy bieżnik opony nie radzi sobie z efektywnym odprowadzaniem wody podczas jazdy w trakcie mocnych opadów deszczu. W takiej sytuacji powstaje tzw. klin wodny, który może wsunąć się między oponę a nawierzchnię, prowadząc do utraty przyczepności. Niewłaściwa reakcja może skutkować wpadnięciem w niebezpieczny poślizg, a koniec końców – groźny wypadek. Odpowiednio dobrane ciśnienie w znacznym stopniu ogranicza ryzyko aquaplaningu.

Ile powietrza w oponach? Jak sprawdzić ciśnienie?

To, ile atmosfer w oponach aktualnie się znajduje, można sprawdzić na wiele sposobów. Zacznijmy jednak od tego, jak często należy przeprowadzać taką kontrolę. Przede wszystkim trzeba to robić systematycznie, a sama częstotliwość sprawdzania w głównej mierze zależy od tego, jak często i w jakich warunkach pojazd jest używany. Dużo zależy także od wieku danej opony. W przypadku kół młodszych niż pięć lat zalecana jest comiesięczna kontrola, jeśli natomiast koła są starsze, warto robić to częściej. Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?

Ile powietrza w oponach

Najprostszym rozwiązaniem jest sprawdzenie ciśnienia w oponach na stacji benzynowej. Obecnie niemal na każdej z nich znajduje się kompresor, z którego pomocą można w prosty sposób sprawdzić, ile barów znajduje się w oponach, oraz wyrównać ewentualne braki bądź nadwyżki. W tym celu należy podłączyć końcówkę kompresora do wentyla opony, odczytać ciśnienie w oponach i w zależności od uzyskanej wartości uzupełnić lub skorygować ilość powietrza. Używając przy tym symboli „+” i „-” na kompresorze można ustawić pożądane ciśnienie, które powinno być dobrane zgodnie z zaleceniami producenta samochodu.

Należy pamiętać o tym, aby taką kontrolę przeprowadzać tylko na zimnych kołach, czyli około 30 minut od zakończonej jazdy. Temperatura ma wpływ na ciśnienie panujące wewnątrz ogumienia. Uzyskany wynik może więc nieco odbiegać od stanu faktycznego.

Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w oponach?

Prawidłowe ciśnienie w oponach różni się w zależności od modelu samochodu i rozmiaru opon. Przed udaniem się na stację benzynową, warto więc dowiedzieć się, jakie są zalecenia producenta dla naszego pojazdu.

Informacje na ten temat umieszczane są zazwyczaj na klapce wlewu paliwa, bagażniku lub na bocznym słupku od strony kierowcy. To, co należy mieć na uwadze, to fakt, że podróżując mocno obciążonym samochodem, należy nieco zwiększyć ciśnienie. W większości przypadków taka sytuacja będzie również uwzględniona w zaleceniach.

Zazwyczaj ciśnienie w samochodach osobowych waha się pomiędzy 2,2 do 2,5 bara. Warto jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatury może być ono wyższe. Podany zakres powinien zapewnić bezpieczeństwo oraz optymalne warunki eksploatacyjne.

Jeśli jednak zależy Ci na dokładności i chcesz dowiedzieć się, ile barów w oponach powinien mieć Twój samochód, warto zajrzeć do instrukcji obsługi auta lub w opisywane wcześniej tabliczki znamionowe.

Po  ich odnalezieniu należy koniecznie zwrócić uwagę na jednostki. Ciśnienie może być podawane zarówno w barach, jak i atmosferach. Co więcej, niektóre wartości będą odnosić się do tylnych opon, z kolei inne do przednich. Dlatego odczytanie właściwych wartości powinno zostać przeprowadzone dokładnie i spokojnie. W pośpiechu łatwo o pomyłkę, która może doprowadzić do pogorszenia właściwości jezdnych.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!