Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia samochodu?

OC, AC, NNW, Car Assistance – to najpopularniejsze rodzaje ubezpieczeń, jakie może wykupić właściciel pojazdu. Co jest potrzebne do ubezpieczenia samochodu? Czy można nie ubezpieczać samochodu? Który rodzaj ubezpieczenia samochodu jest obowiązkowy, a który nie?

Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia samochodu

Czy można nie ubezpieczać samochodu?

Czy zgodnie z polskim prawem można nie ubezpieczać samochodu? Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do kupienia obowiązkowego ubezpieczenia samochodu OC. To ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właściciela pojazdu za ewentualne szkody, które mogą powstać w związku z ruchem pojazdu. Warto przy tym dodać, że istnieją wyjątkowe sytuacje, w których posiadanie polisy nie jest obowiązkowe. Kiedy można nie ubezpieczać samochodu? W dwóch przypadkach: jeśli auto zostało zarejestrowane jako zabytek i nie jest użytkowane w ruchu drogowym lub gdy pojazd został wyrejestrowany z ruchu drogowego, np. na skutek kradzieży lub złomowania.

Co jest potrzebne do ubezpieczenia samochodu?

Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia samochodu? Przed udaniem się do towarzystwa ubezpieczeniowego warto przygotować takie dokumenty jak:

  • Dowód rejestracyjny pojazdu

Dowód rejestracyjny to podstawowy dokument, który upoważnia do wykupu polisy. To w nim są zawarte najważniejsze informacje o pojeździe, takie jak marka, model, pojemność silnika czy rok produkcji.

  • Prawo jazdy

Data wydania prawa jazdy, a tym samym staż kierowcy, będą mieć znaczący wpływ na wysokość polisy. Z reguły jest tak, że im kierowca ma mniejszy staż za kółkiem, tym wyższa będzie kwota ubezpieczenia samochodu.

  • Obecną polisę (jeśli właściciel ją posiada)

Przedkładając ubezpieczycielowi wcześniejszą polisę, można w łatwy sposób udokumentować posiadane zniżki czy bezszkodową jazdę.

  • Umowę kupna-sprzedaży pojazdu

Umowa kupna-sprzedaży jest konieczna do zakupu ubezpieczenia samochodu wtedy, gdy nowy właściciel dopiero co nabył pojazd i nie zdążył go jeszcze zarejestrować.

Co jeszcze jest potrzebne do ubezpieczenia samochodu? Gdy mamy do czynienia z pojazdem, który ma kilku właścicieli, ubezpieczyciel będzie potrzebował danych wszystkich współwłaścicieli. Chodzi tu, przede wszystkim, o numery PESEL, adresy zamieszkania czy daty wydania prawa jazdy.

Ubezpieczenie samochodu w PKO BP

Jeśli jesteś na etapie szukania polisy OC, rozważ wykupienie ubezpieczenia samochodu za pośrednictwem PKO BP. W jednym miejscu możesz porównać i skorzystać z oferty jednego z pięciu ubezpieczycieli: Benefia, InterRisk, Link4, Proama i UNIQA. Dzięki temu wybierzesz najkorzystniejszą ofertę, dostosowaną do swoich potrzeb. Składkę możesz obliczyć samodzielnie na dwa sposoby: w serwisie iPKO lub w aplikacji IKO. Co więcej, możesz wykupić samo OC lub AC (autocasco) albo pakiet, składający się z OC i AC, a także dokupić ubezpieczenie dodatkowe, np. NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) i Car Assistance.

Reklama.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!