Jak stwierdzić, czy przebieg w używanym samochodzie był kręcony?

Nabycie pojazdu na rynku wtórnym wiąże się z pewnym ryzykiem. W wielu przypadkach jest także koniecznością. Mobilność często jest jedynym sposobem na realizację marzeń, a w wielu przypadkach także sposobem na rozwijanie swojej ścieżki kariery zawodowej. Niezależnie od motywacji, zakup samochodu używanego jest dla wielu jedyną metodą, by wejść w posiadanie własnych czterech kółek. Pozostaje kwestia wiarygodnego ustalenia historii pojazdu. Jak stwierdzić, czy przebieg w używanym samochodzie był kręcony?

Jak stwierdzić, czy przebieg w używanym samochodzie był kręcony

  • Jak sprawdzić historię samochodu?
  • Czy numer VIN jest wiarygodny?
  • Co można sprawdzić po numerze VIN?
  • Czy warto poznać raport VIN?

Jakie znaczenie dla nabywcy ma historia pojazdu?

Zakup nowego samochodu z salonu nie stanowi obecnie priorytetu na liście zakupów, a potencjalni użytkownicy są skłonni zainwestować mniejsze kwoty w pojazdy z drugiej ręki. Tak przynajmniej uważają eksperci analizujący wyniki badań rynku.

Jednak warto pamiętać, iż każdy używany samochód obarczony jest historią, która nie zawsze jest taka krystaliczna, jak życzyłby sobie sprzedawca.

Zaniechanie działań kontrolnych przy transakcji zakupu może doprowadzić do wielu niepotrzebnych komplikacji, których apogeum może stanowić nawet utrata wymarzonego auta, o ile wcześniej został skradziony.

Powyższe prowadzi do konkluzji, iż dobrze jest postarać się o pełny raport VIN, zanim w ogóle dojdzie do negocjacji handlowych.

Jakie informacje znajdują się w raporcie historii pojazdu? 

Dzięki danym zebranym przy pomocy numeru VIN kierowca pozna nie tylko przeszłość swojego pojazdu. Nawet tak prozaiczna czynność, jak zakup odpowiednich części zamiennych stanie się szalenie prosta, a klient będzie miał gwarancję, iż wszystko idealnie pasuje do konkretnego modelu i marki auta.

Numer VIN (Vehicle Identification Number) stanowi pewien odpowiednik numeru PESEL, z tą różnicą, iż dotyczy on pojazdów mechanicznych. W Polsce przyjęło się używać nazwy: „numer nadwozia”. Znaleźć go można na tabliczce znamionowej umieszczonej na wewnętrznej stronie przedniej ściany,
tuż obok drzwi, na progu wejściowym w pierwszych drzwiach, bądź na podszybiu auta po stronie kierowcy.

Raport historii pojazdu nie tylko ustrzeże kierowcę przed nieuczciwymi praktykami niektórych sprzedawców, lecz także wpłynie pozytywnie na przyszłą eksploatację.

Będzie też stanowił dowód dla organów kontroli, że posiadacz auta dopełnił wszelkich formalności przed nabyciem samochodu, sprawdzając jego legalność, zanim doszło do transakcji.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości przez patrol policji drogowej kierowca uniknie nieprzyjemności związanych z zarzutem świadomego wprowadzenia niedozwolonych przeróbek technicznych w aucie (np. zmiana stanu licznika).

Co znajduje się w raporcie historii pojazdu? 

Raport VIN jest najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o pojeździe. Wypada dodać, iż są one bardzo ważne szczególnie z punktu widzenia potencjalnego nabywcy. W niektórych przypadkach istnieje możliwość otrzymania pełnego raportu na adres skrzynki email.

Informacje (wybrane) udostępnione w raporcie VIN:

  • Dane techniczne pojazdu;
  • Data produkcji;
  • Przebieg pojazdu;
  • Wyposażenie;
  • Chronologiczna historia pojazdu;
  • Informacje na temat szkód oraz kolizji;
  • Sprawdzenie baz kradzionych pojazdów;
  • Archiwalne zdjęcia pojazdu.

Historia pojazdu po numerze VIN – czy warto? 

Nie każdy jest znawcą samochodów zatem trudno się spodziewać, iż ewentualne wady zostaną błyskawicznie wykryte. Nie każdy też jest w stanie zweryfikować legalność pochodzenia auta lub motocykla. To wszystko znajdzie się w raporcie VIN już po kilku minutach od zgłoszenia zapotrzebowania na ten dokument.

Cena za usługę stanowi zaledwie ułamek wartości pojazdu, cena zaniedbania może doprowadzić nawet do jego utraty. Czy warto poznać treść raportu VIN? Odpowiedź wydaje się oczywista. Zdecydowanie warto!


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!