Funkcjonalność dużych odbiorników radiowych w samochodzie

Radio samochodowe to obecnie jeden z najbardziej niezbędnych elementów samochodu. Nie chodzi już tutaj nawet o słuchanie muzyki, co stanowi podstawowe zastosowanie radia, ale o całą gamę różnorodnej funkcjonalności tego urządzenia. Współczesne urządzenia tego typu to prawdziwe centra multimedialne o dużej ilości funkcji, które ułatwiają wiele aspektów podczas jazdy samochodem. Radio to już nie tylko sam odbiornik, ale także inne wbudowane w niego funkcje. Rozpoczynając jednak od możliwości odtwarzania na nim muzyki zauważmy, że mamy do wyboru obecnie wiele jej źródeł. Muzykę można odtwarzać z płyt kompaktowych, czy też samego radia, ale częściej obecnie korzysta się z pamięci zewnętrznej, typu pendrive czy też urządzeń, które połączone są z radiem poprzez bluetooth, na przykład telefon komórkowy.

Funkcjonalność dużych odbiorników radiowych w samochodzie

Najbardziej zaawansowane odbiorniki zawierają wszystkie możliwe opcje na odtwarzanie muzyki, chociaż we współczesnych czasach coraz częściej odchodzi się od stosowania płyt kompaktowych na rzecz technologii mobilnych. Poza możliwością odtwarzania muzyki najbardziej pożądaną funkcją radia jest zestaw głośnomówiący, który jest często obsługiwany poprzez to urządzenie. Mamy wtedy do dyspozycji wbudowany mikrofon, a samo radio realizuje połączenie głosowe poprzez połączony z nim telefon komórkowy. To bardzo przydatna funkcja poprawiająca komfort jazdy i zwiększająca bezpieczeństwo.

Prawdziwym kombajnem, jeśli jednak chodzi o funkcjonalność jest duże radio 2 DIN do samochodu, które zajmuje przestrzeń dwóch kieszeni. Takie zestawy posiadają większą przestrzeń na wyświetlacz i przyciski, co jest współcześnie wykorzystywane głównie, właśnie na sam wyświetlacz. Na tak dużej przestrzeni możemy umieścić odpowiednio duży monitor dotykowy, na którym możemy oglądać filmy, czy też używać go do sterowania. Najczęściej używa się go w celach nawigacyjnych, gdyż wbudowane w radia nawigacje samochodowe wyświetlają na takim ekranie odpowiednie komunikaty i trasę. Te zestawy mają wbudowane anteny GPS, które zbierają sygnał z satelity umieszczonej na orbicie i dzięki temu mogą zlokalizować położenie samochodu, w którym taki odbiornik jest zainstalowany.

Oprócz samej nawigacji zestawy 2-dinowe zawierają najczęściej odtwarzacz video i obrazków. Duże radia to spore ułatwienie dla kierowców, którzy cenią sobie ich funkcjonalność. Nie zawsze w nowych samochodach taka opcja występuje, a w szczególności jeśli jest to samochód, który należy do grupy budżetowej. Z reguły w takich samochodach zamiast radia jest tylko wolne miejsce na instalacje radia 1-DIN, z możliwością rozbudowy do 2-DIN poprzez usunięcie dolnej zaślepki. W takim przypadku jeśli chcemy mieć naprawdę dużą funkcjonalność w samochodzie, to powinniśmy sobie takie radio kupić. Sposób instalacji dużego radia jest z reguły dziecinnie prosty, gdyż wymaga tylko wsunięcia go w kieszeń i podłączenia od tyłu poprzez odpowiednio dopasowaną złączkę, która pasuje do większości standardowych rozwiązań, obecnych na rynku. Po prostu się ją wsuwa i już radio jest podłączone.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!