Filtr kabinowy w samochodzie – prosta ochrona przed smogiem?

Jakość powietrza w Polsce jest alarmująca. Zimą w dużych miastach praktycznie codziennie przekroczone zostają dopuszczalne normy zanieczyszczeń, co nie pozostaje bez znaczenia dla naszego zdrowia. Z tego powodu wiele osób inwestuje w domowe oczyszczacze powietrza i zakłada maski antysmogowe, ale jest coś jeszcze, co możemy zrobić dla siebie i to niewielkim nakładem finansowym. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej kabinowym filtrom w naszych samochodach, które znacząco poprawiają jakość powietrza wdychanego podczas jazdy.

Filtr kabinowy w samochodzie

W jaki sposób smog wpływa na nasze zdrowie?

Smog powstaje w wyniku wymieszania się mgły ze spalinami i dymem. Tworzą go unoszące się w powietrzu drobinki sadzy, metale ciężkie, związki rakotwórcze (np. benzopiren), tlenki siarki i azotu oraz pyły zawieszone. Substancje te wywołują ogólne osłabienie organizmu oraz przyczyniają się do powstawania zaburzeń w obrębie układu oddechowego, krążenia i nerwowego. Mogą powodować astmę, niewydolność oddechową i zaostrzenie zapalenia oskrzeli oraz przyczyniać się do powstawania nowotworów. Smog jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, młodzieży, seniorów, kobiet w ciąży, astmatyków i osób przewlekle chorych. Dla własnego zdrowia warto ograniczać kontakt zanieczyszczonym powietrzem na tyle, na ile jest to tylko możliwe.

smog

Jak bronić się przed smogiem?

Mieszkańcy dużych miast spędzają w korkach nawet kilka godzin dziennie. W tym czasie znajdują się w miejscu kumulacji zanieczyszczeń, otoczeni przez pojazdy, które nie dość, że produkują spaliny, to jeszcze powodują unoszenie się szkodliwych pyłów z podłoża podczas poruszania się. Z tego powodu, poza domowym oczyszczaczem oraz maseczką przeciwpyłową na twarz, warto zainwestować w dobry filtr kabinowy do swojego samochodu i pamiętać o jego regularnej wymianie. Zadaniem takiego filtra jest oczyszczanie powietrza dostającego się do wnętrza auta i okazuje się, że radzi sobie z tym całkiem nieźle. W ciągu godziny wyłapuje zanieczyszczenia z ponad 500 litrów powietrza, co pozytywnie wpływa na zdrowie kierowcy oraz pasażerów.

Jaki filtr kabinowy wybrać?

W sklepach znaleźć można dwa podstawowe rodzaje filtrów kabinowych (przeciwpyłkowych): tradycyjne (nazywane często „papierowymi”) i węglowe. Pierwsze z nich są zbudowane z dwóch warstw materiału – jedna zatrzymuje cząsteczki od wielkości ponad 5 mikrometrów, a druga powyżej 1 mikrometra. Oznacza to ochronę przed groźnymi dla zdrowia pyłami PM10. Wymieniając filtr powietrza, warto przemyśleć zakup nieco droższego modelu węglowego, który posiada dodatkową, trzecią warstwę węgla aktywnego. Dzięki temu jest w stanie zneutralizować nieprzyjemne zapachy oraz szkodliwe i rakotwórcze gazy, takie jak benzol, tlenek węgla, ozon czy dwutlenek siarki. Cena filtra w dużej mierze zależy od producenta oraz marki samochodu. Najtańsze filtry tradycyjne kosztują kilkanaście złotych, a filtr z węglem aktywnym to koszt kilkudziesięciu złotych.

filtr kabinowy

Jak często wymieniać filtr kabinowy?

Często spotkać można się z informacją, że filtr przeciwpłytkowy należy wymienić po przejechaniu 15 tys. km. Warto jednak zastanowić się, w jakich warunkach korzystamy z auta najczęściej. Jeśli mieszkamy w dużym mieście i każdego dnia spędzamy kilka godzin w korkach, wśród smogu i spalin, dla własnego zdrowia bezpieczniej robić to dwa razy do roku – jesienią i na wiosnę. Na częstszą wymianę warto zdecydować się również, gdy z auta korzystają dzieci lub alergicy. O tym, że nadeszła pora na wymianę filtra poinformuje nas również sam samochód, np. nadmiernie parującymi szybami i nieprzyjemnym zapachem z nawiewów

W większości samochodów wymiana filtra przeciwpyłkowego nie należy do skomplikowanych i można ją wykonać samodzielnie. Najczęściej znajduje się on pod deską rozdzielczą od strony pasażera, więc, aby się do niego dostać, wystarczy odkręcenie jednej śruby i demontaż schowka. W niektórych modelach aut dostęp jest jednak na tyle utrudniony, że konieczna jest wizyta u mechanika.

Zadbaj o zdrowie swoich bliskich i wymień filtr kabinowy przed zimą! Filtry węglowe i tradycyjne do wielu modeli samochodów znajdziesz na nocar.pl.

Zdjęcia: nocar.pl, pixabay.com, shutterstock.com


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!