Ford B-MAX – samochód, który mówi

Nowy Ford B-MAX wprowadza na rynek europejski innowację, która na pewno spodoba się miłośnikom pewnego amerykańskiego serialu z lat 80. To system SYNC.

Co ma wspólnego Ford z Davidem Hasselhoff’em? Któż nie pamięta KITT’a – mówiącego samochodu legendarnego ,,Nieustraszonego”. Amerykańska marka stara się wcielić w życie fantazyjną wizję z lat 80.

Ford B-MAX – prawie jak KITT

KITT Samochód, który wystąpił w serialu ,,Nieustraszony” to zmodyfikowany wizualnie Pontiac Trans Am – samochód stylistycznie doskonały jak na lata, w których powstał. Seryjny Pontiac nie potrafił mówić. Czynił to za to serialowy KITT – samochód o ludzkich cechach. Nowy Ford B-MAX jest autem, które raczej nie będzie wykorzystywane przez ekscentrycznych agentów rządowych służb specjalnych. To rodzinny minivan, wyposażony w wiele innowacyjnych systemów.

Wezwanie pomocy – główna funkcja systemu SYNC

System SYNC na pokładzie B-MAXa pozwala na komunikację z samochodem za pomocą głosu. Ford jest pierwszym producentem, który wprowadza tą usługę do Europy, ale w Stanach Zjednoczonych korzysta z niej już ponad 4 miliony aut. Docelowo, Ford pragnie zgromadzić aż 13 mln użytkowników SYNC w 2015 r.

Najważniejszą funkcją SYNC jest Emergency Assistance, która pozwala na powiadomienie służb ratunkowych w razie wypadku. Połączenie z numerem ratunkowych jest inicjowane po uaktywnieniu poduszki powietrznej lub odcięciu pompy paliwa. Wiadomość głosowa jest przekazywana operatorowi poprzez system Bluetooth telefonu komórkowego kierowcy.

Forever alone? Porozmawiaj ze swoim Fordem!

Ford B-MAX z systemem SYNC posegreguje pliki muzyczne

SYNC ma jednak także funkcje, które uprzyjemniają codzienną eksploatację samochodu. Może odczytywać na głos SMSy, współpracować z iPodem, czy przenośnym napędem USB. Potrafi m.in. sortować pliki muzyczne według gatunku, albumu, czy wykonawcy nagrania. Konkretne utwory kierowca może wywoływać głosowo. Głosowo można obsługiwać także funkcje telefonu.

Niestety na razie pośród języków, które obsługuje SYNC nie ma polskiego. Są za to: angielski, francuski, hiszpański, portugalski, niemiecki, włoski, turecki, holenderski i rosyjski. Trudno się dziwić. Serial ,,Nieustraszony” także zdubbingowano w Polsce dopiero kilka lat po amerykańskiej premierze.

 


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!