Chevrolet Volt już w Europie

Pierwszym prywatnym właścicielem Chevroleta Volta w Europie został w ubiegłym tygodniu przedsiębiorca, którego pasją są kawa i samochody.

Informacja: Chevrolet

Chevrolet VoltEmanuel Probst, kupując Chevroleta Volta, samochód elektryczny o rozszerzonym zasięgu, nie tylko ograniczył swoją zależność od paliwa, ale także przełożył zamiłowanie do zaawansowanych rozwiązań technologicznych i wyrafinowanej stylistyki na segment samochodów typu EV.

„Volt jest ekscytującym samochodem, ponieważ to pierwsza tego typu konstrukcja na rynku”, mówi Emanuel Probst. „Ma nowatorski design i daje wiele korzyści bez negatywnego wpływu na mój styl życia. Jednym słowem, to obecnie najlepsze rozwiązanie dla naszej planety, pozwalające w pełni cieszyć się jazdą autem elektrycznym”.

Chevrolet Volt otrzymał tytuł „Samochodu Roku 2012” (Car of the Year) przyznany przez jury, w którego skład wchodzi 59 dziennikarzy motoryzacyjnych z 23 europejskich krajów. Dzięki całkowitemu zasięgowi wynoszącemu 500 kilometrów, osiąganemu w rozszerzonym trybie jazdy, Volt jest doskonałą alternatywą dla aut hybrydowych i pojazdów napędzanych wyłącznie energią elektryczną.

W poszukiwaniu ideału stylistycznego

Emanuel Probst, mieszkaniec Szwajcarii i zagorzały fan motoryzacji, jest miłośnikiem amerykańskich samochodów, jednak postanowił wykorzystać innowacyjne i praktyczne technologie oferowane przez Volta, a także nowatorską stylistykę pojazdu, aby przyczynić się do bardziej ekonomicznego korzystania z zasobów i promowania ekologicznych technologii w innych dziedzinach życia – łącznie z rynkiem ekspresów do kawy!

„Zakochałem się w kultowych samochodach amerykańskich z lat 60. XX wieku oglądając filmy w kinie”, powiedział Probst. „Mam w swojej kolekcji wiele aut, łącznie z klasyczną limuzyną oraz dwoma supersamochodami, jednak muszę iść z duchem czasu i patrzeć w przyszłość. Zasoby paliwa nie są przecież nieograniczone, więc nie warto zużywać benzynę na dojazd do pracy. Musimy cieszyć się każdym litrem, który nam pozostał, dlatego przesiadka do Chevroleta Volta jako auta na co dzień ma sens”.

Jako dyrektor zarządzający JURA, słynnej na całym świecie szwajcarskiej firmy produkującej automatyczne ekspresy do kawy, Emanuel poszukuje niezwykłych projektów stylistycznych z myślą o dziedzictwie swojej firmy.

„Po raz pierwszy usłyszałem o Volcie dwa lata temu. Spodobał mi się pomysł posiadania niezawodnego samochodu elektrycznego o rozszerzonym zasięgu, który mógłbym eksploatować bez obaw o szybkie wyczerpanie akumulatora. To dla mnie ważne, ponieważ codziennie dojeżdżam do biura”, powiedział Emanuel.

Probst zobaczył przedprodukcyjną wersję Chevroleta Volta podczas zeszłorocznego Salonu Samochodowego w Genewie i był zachwycony wyrafinowanymi detalami auta, materiałami wysokiej jakości oraz jego bogatą specyfikacją. „To właśnie wtedy postanowiłem, że zostanę pierwszym właścicielem Volta w Europie”, dodał Emanuel.

Codzienna eksploatacja

Po kilku tygodniach starań o możliwość zakupienia pierwszego w Europie modelu Volt, Emanuel otrzymał samochód do testu, po czym niezwłocznie złożył zamówienie. „Miałem okazję przetestować auto na dłuższym dystansie i muszę przyznać, że byłem pod wrażeniem. Volt to jedyny samochód elektryczny, który według mnie ma sens. Do tej pory zużywałem od 11 do 15 litrów paliwa każdego dnia podczas dojazdu do pracy i pokonywałem około 25 000 kilometrów rocznie, odwiedzając stacje benzynowe dwa lub trzy razy w tygodniu”.

Emanuel będzie używał Volta do codziennych dojazdów do pracy oraz w podróżach służbowych, wykorzystując punkty ładowania w siedzibie firmy oraz w swoim domu. Probst chce też współdzielić auto ze swoimi kolegami z pracy i planuje przekonać swoich współpracowników i przyjaciół do zalet samochodów elektrycznych, takich jak Volt.

„Moja rodzina docenia fakt, że przemieszczamy się bezgłośnie z wykorzystaniem energii elektrycznej i nie musimy przy tym zmieniać naszego stylu życia czy zużywać bogactw naturalnych. To nie jest przestylizowany samochód – jest dyskretny, a ludziom podoba się intuicyjnie zaprojektowane wnętrze wraz z dotykową konsolą centralną i głównym wyświetlaczem czy kamerą cofania”.

Świetlana przyszłość

Dla Emanuela Volt jest czymś więcej, niż tylko nowoczesnym samochodem czy przykładem „zielonego” pojazdu – to sposób na rosnące ceny paliw oraz pokaz nowych, ekologicznych technologii, które można wprowadzić także w innych aspektach codziennego życia.

„Postrzegam Volta jako wzór do naśladowania w tej klasie aut oraz punkt odniesienia dla inżynierów opracowujących ekologiczne technologie przyszłości w innych dziedzinach życia – łącznie z ekspresami do kawy! Ładowanie Volta jest tak proste, jak podłączenie do zasilania telefonu komórkowego. Dodatkowo, nie trzeba martwić się o szybkie rozładowanie się akumulatora, ponieważ samochód oferuje tryb rozszerzonego zasięgu”, podsumował Emanuel.

Informacje o Chevrolecie Volt

Chevrolet Volt jest pierwszym samochodem elektrycznym , którego zasięgu nie ograniczją możliwości baterii. Po wyczerpaniu energii akumulatora, co następuje maksymalnie po 80 kilometrach, uruchamiana jest jednostka benzynowa o pojemności 1,4 litra, która zasila silnik elektryczny. W ten sposób zasięg Volta zwiększa się do ponad 500 kilometrów. W celu naładowania akumulatora wystarczy podłączyć samochód do typowego gniazdka 230V.

W pełni naładowany akumulator umożliwia pokonanie odległości od 40 do 80 kilometrów przy zerowej emisji CO₂. Niezależne badania wykazały, że ta odległość wystarczy, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie 80 procent europejskich kierowców. Volt jest też bezpiecznym samochodem, co potwierdza maksymalna ocena pięciu gwiazdek, uzyskana w testach zderzeniowych Euro NCAP.

Oprócz tytułu „Samochodu Roku 2012” Volt otrzymał wiele międzynarodowych nagród, łącznie z tytułami „Najbardziej Ekologicznego Samochodu Roku 2011” (World Green Car of the Year 2011), „Grand Prix de l’Environnement” oraz „Północnoamerykańskiego Samochodu Roku 2011” (North American Car of the Year 2011).

Informacja: Chevrolet


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!