Wynajmujesz samochód? Nie daj się naciągnąć!

Popularność opcji wynajmu samochodu rośnie w Polsce wykładniczo. Wiele wskazuje na to, że Polacy pokochali taką możliwość, nie tylko na wakacyjnych wyjazdach, ale również jako wygodne rozwiązanie problemów komunikacyjnych. Jednak duża konkurencja na rynku niekoniecznie spowodowała, że wszyscy grają czysto i przekonują do siebie najlepszymi warunkami – wiele firm wynajmujących samochody nalicza dodatkowe opłaty, które pierwotnie nie występują w ofercie. Jak nie dać się naciągnąć? Na co zwracać uwagę?

auto

Główne opłaty – kaucja i opłaca za wypożyczenie

Najważniejszą częścią opłat związanych z wypożyczeniem samochodu bez wątpienia są opłaty za sam wynajem, jak i kaucja, którą się odzyskuje, jeśli oddawany samochód nie będzie wykazywał nowych uszkodzeń. Na szczęście standardem staje się uiszczanie kaucji za pomocą karty kredytowej, dzięki czemu nie musimy przynosić ze sobą dużej gotówki, przychodząc po odbiór samochodu. Kaucja wynosi zazwyczaj 2000 do 5000 złotych, w zależności od klasy pojazdu.

Największym więc wydatkiem, tym razem bezzwrotnym, jest opłata za wypożyczenie samochodu. Tu ceny bywają bardzo zróżnicowane, a sprytni sprzedawcy starają za wszelką cenę się je zaniżyć, by zyskać jak najlepsze miejsca w porównywarkach (oczywiście odbijając je sobie dodatkowymi, często ukrytymi opłatami). Najczęściej jednak przedział ceny, z jakim możemy się spotkać, to 80 – 100 złotych za każdy dzień w przypadku samochodu miejskiego i 150 do 200, decydując się na kompakt, czy samochód klasy D.

Niezależnie od wysokości opłat jeszcze przed podpisaniem umowy powinniśmy mieć pewność, ile finalnie zapłacimy, kiedy może zostać zatrzymana wpłacona kaucja i jak powinniśmy użytkować pojazd.

Dodatkowe opłaty, o których powinniśmy wiedzieć wcześniej

Opłatom za wypożyczenie samochodu mogą towarzyszyć również inne koszta, na które musimy zwrócić uwagę:

  • opłata za przekroczenie określonego z góry limitu kilometrów (najlepsze firmy oferują nielimitowane użytkowanie),
  • opłata za zwrot samochodu w innym oddziale (prawie wszyscy ją stosują, związana jest z koniecznością późniejszego transportu),
  • dopłata za drugiego kierowcę (wymagana ze względu na wyższe ubezpieczenie),
  • dodatkowe ubezpieczenie, chroniące wypożyczającego przed opłatami za uszkodzenie pojazdu,
  • opłaty za możliwość wyjazdu za granice kraju,
  • dopłata za sprzątanie samochodu (czasem bywa nadużywana).

Większość z opisanych opłat jest standardową częścią umowy. Powinniśmy jednak być o każdej z nich szczegółowo poinformowani, zanim zdecydujemy się na wynajem samochodu Warszawa. W przeciwnym razie mamy do czynienia z nieuczciwym podmiotem, starającym się zwiększyć zyski ukrytymi opłatami.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!