Sprawdzenie samochodu przed kupnem – zobacz, czemu jest to naprawdę konieczne!

Cofanie liczników o setki tysięcy kilometrów, fałszowanie książek serwisowych, brak informacji o kolizjach i wypadkach czy w końcu tuszowanie, czy maskowanie licznych technicznych problemów pojazdów – te i inne problemy to standard, gdy spojrzymy na polski rynek handlu używanymi pojazdami. Z tego powodu przed zakupem powinniśmy bezwzględnie sprawdzić pojazd, który nas interesuje.Sprawdzenie samochodu przed kupnem

Niestety, cały czas nie wszyscy się na to decydują. Są osoby, które wierzą sprzedającym, inne znowu same decydują się na oględziny, podczas gdy brak im wiedzy, doświadczenia czy sprzętu. Sprawia to, że trafiają na pojazdy, których tak naprawdę nigdy nie chciałyby kupić. Niestety, przekonująca się o tym po czasie, w momencie, gdy problemy techniczne podobno sprawnego samochodu stają się już ich problemami, a nie byłego właściciela.

sprawdzenie samochodu przed kupnem

Zagraniczne Puszki Pandory

To określenie pasowałoby do naprawdę wielu pojazdów, które zostają do Polski sprowadzone. To najczęściej w ich przypadkach trafiamy na największą ilość kłamstw czy innych naruszeń. To po prostu prostsze. O ile w Polsce cofanie liczników jest nielegalne i karane nawet 5 latami więzienia, o tyle za granicą to proceder prosty. A gdy pojazd już trafi do Polski, zweryfikowanie prawdziwego stanu licznika jest już znacznie trudniejsze. Często takie samochody są później rejestrowane, przez co licznik – wcześniej przekręcony – staje się prawnie zaakceptowany.

Również w przypadku zagranicznych pojazdów trudniej sprawdzić ich historię, łatwiej za to fałszować książki serwisowe czy kłamać, że samochód serwisowy był tylko w ASO.

Wszystkie te historie dzieją się, ponieważ każdy chce sprzedać swój samochód jak najszybciej. Jak to zrobić? To naprawdę proste – trzeba tylko przygotować naprawdę ofertę nie do odrzucenia. Jak to jednak zrobić?

Czy samochody są tańsze w Niemczech?

Skupmy się na samochodach używanych i sprowadzanych. Często trafiają one do nas z Niemiec. Wiele osób wierzy, że to właśnie tam kupić je można bardzo tanio, dlatego zresztą tak tanio oferowana są później w Polsce.

Niestety, musimy zdawać sobie sprawę z trzech rzeczy.

1. Samochody w Niemczech nie są tańsze, a zazwyczaj ceny ich podobne są do tych w Polsce.
2. Sprowadzenie samochodu do Polski kosztuje.
3. Na sprowadzeniu samochodu ktoś musi zarobić.

Te trzy fakty muszą nam dać do myślenia. Jeżeli bowiem ceny samochodów są podobne, a później do nich musimy doliczyć koszta sprowadzenia oraz wynagrodzenie, to skąd tak niskie ceny w Polsce? Oczywiście może się zdarzyć, że ktoś kupił samochód w cenie okazyjnej, ale nie uznajmy, że to standard. Częściej zdarza się tak, że samochód kupuje się z problemami – stąd jego niska cena – a w Polsce… cóż, problemy te magicznie znikają. Znikając przejechane kilometry, znikają przebyte kolizje, znikają problemy techniczne. Problem w tym, że znikają tylko w deklaracjach sprzedających.

W taki właśnie sposób możemy kupić samochód tanio, doliczyć do niego koszty oraz z zyskiem i tak szybko sprzedać w Polsce, ponieważ cena cały czas będzie konkurencyjna. Gdyby kupić sprawny samochód w normalnej cenie w Niemczech, to po doliczaniu kosztów i wynagrodzeń, sprzedanie go w Polsce wcale nie byłoby takie proste.

Ciężkie czasy dla uczciwych sprzedających

Stąd też trudno żyć tym, którzy sprzedają uczciwie. Albo samochód, który sprzedają, nie ma ukrytych wad, ale jest droższy – w końcu jest sprawy a oferowany jest nam po prostu po cenie rynkowej, albo jest tańszy, jednak wiemy o jego wadach, problemach, czy setkach przejechanych kilometrów. My jednak – jako klienci – szukamy okazji. Samochodów tanich, jednak w stanie niczym prosto z salonu. W praktyce więc sami prosimy się o to, by ktoś nas oszukał. Najgorsze jest jednak to, że nie zwracamy uwagi na te uczciwe oferty uczciwych sprzedający. Wielu z nich, by zarabiać i pozostać w branży, również musi naginać fakty – a wszytko dlatego, że w uczciwy sposób nie są w stanie konkurować z oszustami. Ich oferty nigdy nie będą tak atrakcyjne, bo często to po prostu niemożliwe.

Jak sprawdzić używany samochód przed zakupem?

Możemy to zrobić sami, możemy prosić o pomoc bliskich, znajomych, możemy zlecić to naszemu mechanikowi. Idealna opcja jest jednak zlecenie tego profesjonalistom, zwłaszcza że nie je to wcale opcja kosztowna. Firma mobilEkspert w cenie od 289 zł sprawdzi dla nas wybrany samochód, i to na terenie całej Polski. Jeżeli więc jesteśmy z Krakowa, a interesuje nas samochód w Gdyni – to dla nas skrajnie opłacalna opcja.

Wybieramy samochód, zgłaszamy się do mobilEkspert, opłacalny wybrany pakiet a ekspert kontaktuje się z danym sprzedawcą. To ona sam przeprowadza oględziny i jazdę testową a do nas, bez wychodzenia z domu w ciągu 48 godzin trafia dokładny raport, nie tylko z danymi technicznymi czy poszczególnymi, sprawdzonymi elementami, ale również z dużą ilością zdjęć czy rekomendacji sprzedającego, czy samochód kupić warto, czy też nie.

Dostaniemy również takie informacje, jak ta, czy sprzedawca próbował coś przed sprawdzającym coś ukryć, czy też nie. Przykładowy raport, jak i więcej informacji o ofercie mobilEkspert zdobędziecie na ich stronie internetowej, na którą już teraz serdecznie zapraszamy!


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!