Narzędzia pneumatyczne. Kiedy warto mieć je w swoim warsztacie?

Narzędzia pneumatyczne działają na sprężone powietrze i pełnią te same funkcje, co ich elektryczne odpowiedniki. Mimo to są od nich mniej popularne, dlatego w tym tekście postaramy się je nieco odczarować.

Narzędzia pneumatyczne

Narzędzia pneumatyczne posiadają mnóstwo zalet, o których na co dzień zapominamy. Np. są bardzo wydajne i niewielkie, przez co nie zajmują dużo miejsca w warsztacie. Ponadto tak jak wszystkie dobre narzędzia ułatwiają pracę i umożliwiają wykonywanie różnych zadań związanych z majsterkowaniem w domu czy naprawą auta. Jeśli rozważasz kupno narzędzi na sprężone powietrze, w twoim warsztacie nie może zabraknąć klucza, wiertarki oraz szlifierki. Dlaczego? Wyjaśniamy to w dalszej części artykułu.

Szlifierka pneumatyczna

Działająca na sprężone powietrze szlifierka ma tę przewagę nad elektryczną, że jest dużo mniejsza i lżejsza. Dłuższa praca nie męczy ręki, a w samym warsztacie narzędzie nie będzie zajmować wiele miejsca. Ponadto taka szlifierka pneumatyczna nie przegrzewa się i stwarza mniejsze ryzyko pożarowe.  Nadaje się świetnie do trudniejszych prac, a możliwość wymiany głowic zwiększa zakres jej zastosowania.

Wiertarka pneumatyczna

Wywiercanie otworów za pomocą wiertarki pneumatycznej jest dużo łatwiejsze niż elektrycznej, ponieważ jej mniejsze gabaryty sprawiają, że łatwiej się nią dostać w ciasne przestrzenie. Dodatkowo  nie nagrzewa się (jak to mają w zwyczaju elektronarzędzia) i w zasadzie to nie da się jej przeciążyć. Jeśli więc potrzebujemy niezawodnego narzędzia do cięższych prac wiertniczych, takich jak obróbka ze skrawaniem, wiertarka pneumatyczna jest jedynym rozsądnym wyborem. Ponadto do kupienia są różne głowice, dzięki czemu narzędzie można wykorzystać do różnego typu prac.

Klucz pneumatyczne udarowe i grzechotka

Podobne zalety mają także klucze pneumatyczne. To narzędzia, które warto mieć w warsztacie przede wszystkim samochodowym czy wulkanizacyjnym. Są bardzo ważne dla mechanika samochodowego. Ich główną zaletą jest fakt, iż oszczędzają dużo czasu przy wymianie kół. Można wymienić cztery koła w samochodzie w czasie, w którym normalnie wymienilibyśmy jedno koło (używając tradycyjnego klucza oczkowego).

W warsztacie dobrze jest posiadać też klucze udarowe pneumatyczne, dzięki którym nie męczymy dłoni. Sprawdzają się w sytuacji, kiedy jest mało przestrzeni roboczej, np. jak jesteśmy pod pojazdem lub wykonujemy jakieś zadania pod maską. Potrzebujemy wówczas najmniejszych narzędzi, a pneumatyczny klucz udarowy sprawdzi się idealnie. Ponadto każdy mechanik samochodowy oraz osoba naprawiająca usterki samodzielnie w swoim aucie powinna mieć pod ręką grzechotkę pneumatyczną. To narzędzi zastępuje klucz udarowy w bardzo ciasnych i wąskich przestrzeniach.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!