Jak ustawia się znaki ostrzegawcze?

Znaki ostrzegawcze to rodzaj oznakowania drogowego, który stosuje się przede wszystkim na drogach publicznych. Te występują w kształcie trójkąta o równych bokach z wierzchołkiem mieszczonym ku górze lub ku dołowi, choć to tylko jeden wyjątek, czyli znak A-7 Ustąp pierwszeństwa przejazdu. W tym artykule znajdziesz informacje, jak ustawiać znaki drogowe ostrzegawcze i kto może to zrobić w 100% legalnie.

Jak ustawia się znaki ostrzegawcze

Znaki ostrzegawcze – definicja

Na drogach publicznych w Polsce znaki drogowe ostrzegawcze ustawia się przede wszystkim w miejscach widocznych dla uczestników ruchu drogowego. Zgodnie z definicją znaki ostrzegawcze są rodzajem oznakowania, które występuje w miejscach o zwiększonym niebezpieczeństwie w ruchu drogowym. Można powiedzieć, że to najważniejsza grupa znaków drogowych.

Na ten moment znaki drogowe ostrzegawcze umieszcza się w określonych odległościach od niebezpiecznych miejsc w infrastrukturze drogowej. Najczęściej ze znakiem ostrzegawczym występuje Tabliczka T-1, która informuje dokładnie, jaka jest odległość do miejsca niebezpiecznego.

Ustawienie znaków ostrzegawczych – co mówią przepisy w Polsce?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach obowiązuje aktualnie kilka rozgraniczeń co do odległości ustawienia znaków ostrzegawczych.[1]

Zasady, jak ustawiać znaki ostrzegawcze dotyczące odległości od poszczególnych miejsc w infrastrukturze drogowej to:

●300 metrów dla prędkości powyżej 100 km/h,

●od 250 do 300 metrów dla prędkości do 90 km/h,

●od 200 do 250 metrów dla prędkości do 80 km/h,

●od 150 do 200 metrów dla prędkości do 70 km/h,

●od 50 do 100 metrów dla prędkości do 60 km/h.

Warto też dodać, że w Polsce na drogach publicznych dopuszczalne jest stosowanie oznakowania ostrzegawczego w innych odległościach, jeśli determinują to szczególne warunki bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o odległości mniejsze od 50 metrów, znaki ostrzegawcze można umieszczać na ulicach staromiejskich lub takich o ograniczonej przestrzeni. Uzupełnieniem dla znaków ostrzegawczych jest Tabliczka T-2, która wskazuje na długość odcinka, gdzie obowiązuje konkretny znak drogowy.

Chcesz kupić znaki drogowe ostrzegające o niebezpieczeństwach? Znajdziesz je na stronie sklepu online: https://znakidrogowe24.pl/znaki_drogowe_ostrzegawcze.

Jeśli chodzi o znaczenie znaków drogowych ostrzegawczych w infrastrukturze drogowej, warto wskazać na Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.[2] To dokument, który dotyczy nie tylko znaczenia, ale także sposobów stosowania oznakowania ostrzegawczego na drogach publicznych.

Montaż i ustawianie znaków drogowych na drogach publicznych

W Polsce montażem i prawidłowym ustawieniem oznakowania drogowego ostrzegawczego zajmują się przede wszystkim zarządcy dróg oraz ich właściciele. Tylko takie podmioty są uprawnione do tego, aby ustawiać drogowskazy wzdłuż jezdni, które wskazują na niebezpieczeństwa występujące w pobliżu.

Prawidłowo zamontowane znaki w infrastrukturze drogowej powinny być umieszczane na konstrukcjach wsporczych, czyli słupach. Zgodnie z aktualnymi przepisami minimalna wysokość umieszczania znaków drogowych ostrzegawczych to 2 metry nad poziomem jezdni. W przypadku oznakowania drogowego umieszczanego na chodnikach minimalna wysokość wynosi 2,2 metra. Dokładne przepisy dotyczące montowania oznakowania drogowego na jezdniach publicznych znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku.

Jakie znaki ostrzegawcze są stosowane na drogach?

Najczęściej stosowane znaki ostrzegawcze to przede wszystkim te dotyczące np. niebezpiecznych zakrętów, zwężenia jezdni wynikającego z remontu oraz nierówności na drodze. Aby lepiej zobrazować wygląd i znaczenie znaków ostrzegawczych montowanych w infrastrukturze drogowej, warto zapoznać się z kilkoma oznaczeniami stosowanymi w Polsce:

●Znak A-11 Nierówna droga,

●Znak A-15 Śliska jezdnia,

●Znak A-17 Dzieci,

●Znak A-1 lub Znak A-2 Niebezpieczny zakręt w lewo,

●Znak A-30 Uwaga inne niebezpieczeństwo.

Zarządcy dróg i podmioty odpowiedzialne za organizację ruchu drogowego powinni wiedzieć, jakie znaki drogowe ostrzegawcze powinny być stosowane w infrastrukturze drogowej i jak je umieszczać, aby zagwarantować wszystkim uczestnikom ruchu maksimum bezpieczeństwa.

Gdzie można kupić znaki ostrzegawcze?

Praktycznie wszystkie znaki ostrzegawcze można zamówić w sklepie internetowym ze znakami drogowymi: znakidrogowe24.pl. To wygodny i szybki sposób, który pozwala zaopatrzyć się w niezbędne oznakowanie drogowe – z możliwością dostawy pod wskazany adres lub odbioru osobistego w siedzibie firmy.

Podstawowa wiedza z zakresu tego, jak ustawiać znaki ostrzegawcze na drodze jest przydatna przede wszystkim wtedy, kiedy odpowiadasz za przygotowanie bezpieczniej infrastruktury drogowej. To podstawa, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa każdemu uczestnikowi ruchu drogowego – zarówno kierującym pojazdami, jak i pieszym.

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190002311

[2] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190002310


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!