Jak dbać o samochodową klimatyzację? Trzy proste kroki
Klimatyzacja w pojeździe jest dla wielu osób (a także w wielu branżach) po prostu niezbędna. Zapewnia odpowiednią temperaturę niezależnie od pory roku i przydaje się na autostradzie, kiedy otwarte okna nie są wskazane, a upał w pojeździe byłby zbyt nieznośny. Jednocześnie chroni przed chorobą i gwarantuje lepsze samopoczucie kierowcy oraz pasażerów. Dlatego też niezwykle ważne jest jej prawidłowe użytkowanie.
Chcesz dbać o klimatyzację? Używaj jej
Wielu osobom wydaje się, że najlepszym sposobem dbania o klimatyzację jest… jej nieużywanie. To poważny błąd. Klimatyzacja, podobnie jak inne układy samochodowe, jest najlepiej zadbana wówczas, gdy regularnie pracuje. Podczas pracy jest regularnie smarowana, co w szczególności pomaga w zachowaniu dobrej sprawności sprężarki, ponieważ zapobiega jej zastaniu. Zastanie elementów i brak właściwego smarowania mogłyby doprowadzić do powstawania opiłków, które krążyłyby w układzie, prowadząc do kolejnych zniszczeń.
Regularne przeglądy
Kolejnym ważnym krokiem w eksploatacji klimatyzacji jest jej regularny przegląd oraz czyszczenie. Niestety do układu w trakcie pracy dostają się różnego rodzaju drobinki, jak choćby kurz, ale czasem także większe zanieczyszczenia. Osiadają przede wszystkim na zamontowanych w układzie filtrach, jednak część z nich może dostać się także do wnętrza. Prawidłowy przegląd i czyszczenie klimatyzacji pomoże w ich usunięciu. Jednocześnie konieczna jest też wymiana filtra, która zapewni sprawny obieg powietrza w układzie. Brudny filtr może bowiem przekładać się na spadek wydajności (tak samo źle założony).
Jak można zorientować się, że czas na przegląd? O ile nie znamy daty ostatniego przeglądu klimatyzacji, warto kierować się słuchem i własnymi odczuciami. Jeśli urządzenie pracuje głośniej niż zwykle, dobywają się z niego dziwne dźwięki, pojawi nieprzyjemny zapach albo jest mało wydajne – z pewnością pora udać się do serwisu.
Poszukiwanie wycieków
Ważną czynnością w trakcie przeglądu jest poszukiwanie nieszczelności i wycieków. Ze względu na to, że klimatyzacja to układ zamknięty, w którym zawsze krąży gaz i znajduje się środek chłodniczy, należy pamiętać o tym, iż każda nieszczelność powodująca wyciek grozi spadkiem wydajności, brakiem pracy i jeszcze poważniejszymi uszkodzeniami układu. Z tego też powodu podczas kontroli należy przede wszystkim szukać wycieków i nieszczelności.
Nie zawsze są one jednak widoczne gołym okiem. Właśnie wtedy przydaje się kontrast do klimatyzacji, czyli specjalny preparat chemiczny, który wpuszczamy do układu. Po podaniu go do klimatyzacji jest on rozprowadzony po całym jego wnętrzu.
Kontrast (inaczej barwnik) to substancja, która pod wpływem światła UV wyraźnie odznacza się wyrazistym kolorem, na przykład żółtym, zielonym lub czerwonym. Jeśli tylko wydostanie się na zewnątrz z powodu wycieku, natychmiast będziemy mogli zobaczyć, w którym miejscu pojawiła się nieszczelność. Dzięki takiemu zastosowaniu kontrastu łatwiejsza będzie lokalizacja usterek oraz ich naprawa.