Gdzie sprawdzić samochód po numerze VIN?

Sprawdzanie samochodu po numerze VIN to coraz częstsza procedura, na którą decydują się osoby, które chcą kupić używany pojazd. To dzięki temu, często zupełnie za darmo, możemy dowiedzieć się wiele o samochodzie i jego historii. Jak to jednak zrobić, co trzeba wiedzieć o numerze VIN i gdzie sprawdzić numer VIN zupełnie za darmo?

VIN

Czym jest Vehicle Identification Number?

Vehicle Identification Number, czyli inaczej numer VIN, to po prostu indywidualny numer danego pojazdu. Każdy samochód ma swój numer, dzięki temu, gdy go rozkodujemy, możemy dowiedzieć się o danym pojeździe naprawdę wiele. Jednocześnie, jesteśmy wtedy pewni, że dane te dotyczą tego, a nie innego pojazdu.

Czy sprzedawcy samochodów często podają numer VIN?

Obecnie – bardzo często, i to już na etapie przygotowywania ogłoszenia o sprzedaży samochodu. Często to właśnie tam możemy znaleźć numer VIN – pyta o niego zazwyczaj tak wiele osób, że aby oszczędzić sobie czasu, odpowiadając na takie same pytania, sprzedający umieszczają numer VIN w ogłoszeniu. Dodatkowo, na niektórych portalach z ogłoszeniami, takimi jak Otomoto.pl, możemy filtrować i prosić o pokazanie tylko samochodów z podanym numerem VIN, co też czyni coraz więcej osób. Przez to, jeżeli ktoś go nie poda, nie wyświetli się w wynikach filtrowania przynajmniej części osób, które potencjalnie mogą być zainteresowane kupnem danego pojazdu.

Czy sprzedający musi nam podać numer VIN pojazdu?

Teoretycznie nie, lecz zawsze powinien to zrobić. Chcemy kupić dany pojazd, chcemy więc dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Jeżeli ktoś nie chce podać nam numeru VIN pojazdu, który sprzedaje, powinno nas to znacząco zaniepokoić. Często może to oznaczać, że ktoś chce ukryć przed nami wiele informacji o pojeździe, a te – dość szybko – zdradzi nam właśnie rozkodowanie numeru VIN.

Gdzie znajduje się numer VIN na samochodzie?

Miejsc tych jest bardzo wiele, często jest to m.in. komora silnika, lecz w praktyce każdy producent samochodów może umieścić numer VIN w dowolnym miejscu. Jednocześnie, numer ten zazwyczaj nabijany jest w kilku miejscach. Jeżeli wiemy, że będziemy chcieli upewnić się, że podany przez sprzedającego numer VIN jest taki sam, jak ten na pojeździe, warto przed oględzinami sprawdzić w sieci, gdzie dany model danego producenta ma numer VIN – nie jest to zadanie trudne, czasochłonne czy wymagające.

Jednocześnie, numer VIN danego samochodu powinien znajdować się również w jego dowodzie rejestracyjnym, i tam również warto go szukać.

Czy można rozkodować numer VIN za darmo?

Tak, jest to możliwe, o ile wiemy, gdzie to zrobić. Jednym z portali, który to oferuje, jest Historiaszkod.pl – to właśnie tutaj VIN rozkodujemy zupełnie za darmo. W takiej formie otrzymamy jednak jedynie podstawowe informacje o pojeździe, jednak zawierają się w nich np. te, które dotyczą wypadków i kolizji, czy samochód brał w nich udział, czy też nie. Jeżeli brał, a my chcemy dowiedzieć się więcej, np. o dacie czy miejscu zdarzenia, wtedy będziemy musieli wnieść niewielką opłatę. Część danych dostępna jest jednak za darmo, co nie jest standardem.

Czy każdy portal do sprawdzania VIN działa tak samo?

Zdecydowanie nie. W tym przypadku liczy się nie tylko cena usługi, ale również to, z jakich baz dany portal korzysta. Bazy danych powinny być nie tylko często aktualizowane, ale powinny też dotyczyć nie tylko Polski, ale i terenów Unii Europejskiej. Niektóre bazy zawierają również dane z USA, co jest o tyle ważne, że wiele samochodów, które trafiają do nas zza oceanu, to właśnie pojazdy powypadkowe.

Z najnowszych baz, które dotyczą nie tylko Polski, ale również Europy i Stanów Zjednoczonych, korzysta strona Historiaszkod.pl.

O czym informuje nas numer VIN?

Informacji tych jest wiele, jednak najwięcej osób zainteresowanych jest historią pojazdu, w tym historię zdarzeń, kolizji i wypadków, ich datami, miejscami, gdzie do nich doszło czy szkodami całkowitymi. Dodatkowo to właśnie numer VIN poinformuje nas o tym, ile kilometrów przejechanych ma dany pojazd. Poznamy również jego podstawowe wyposażenie, inne podstawowe dane o pojeździe, ale również dowiemy się, czy został skradziony, czy też nie.

Czy warto sprawdzać numer VIN?

Zdecydowanie tak, to szybka, prosta i darmowa metoda na to, by dowiedzieć się wiele o danym pojeździe. Powinniśmy sprawdzić numer VIN każdego podjazdu, którym jesteśmy zainteresowani jako kupujący, zwłaszcza jeżeli pochodzi on zza granicy.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!