Do czego służy tarcza sprzęgła?

Tarcza sprzęgła to jeden z najważniejszych elementów układu przenoszenia napędu w samochodzie. Spełnia bardzo ważną funkcję, biorąc udział w przekazaniu momentu obrotowego z koła zamachowego na wałek sprzęgłowy skrzyni biegów. Tarcza sprzęgła redukuje również drgania w samochodzie podczas jazdy. Nowsze auta wyposażone są w tłumiki drgań, co jednak nie umniejsza roli tarcz sprzęgła w działaniu dzisiejszych samochodów.

tarcza sprzegla

Eksploatacja tarczy sprzęgła

Na czym polega eksploatacja tarczy sprzęgła? Element ten, jak każda inna część w samochodzie, zużywa się. Polega to na ścieraniu się części ściernej. W związku z tym powierzchnia ścierna zmniejsza się i tarcie nie jest już tak duże. Przez to element nie oddaje już tyle mocy. Zmniejszona grubość tarczy może być jednym ze wskazań do jej wymiany, ale nie jedynym. Czasami pękają też inne elementy tarczy sprzęgła, na przykład sprężyny. W sytuacji, gdy element ten straci swoją sprawność, konieczna jest jak najszybsza jego wymiana. Warto wtedy poszukać nowego elementu w sklepie internetowym Ucando.pl. Sprzedawca posiada liczne tarcze sprzęgła od najlepszych producentów. 

Jak często wymienia się tarcze sprzęgła?

Częstotliwość wymiany elementu zależy od modelu samochodu i stylu jazdy kierowcy. Co może zrobić kierowca, aby część tak szybko się nie zużywała? Jak można wydłużyć czas wymiany tego elementu? Przede wszystkim należy unikać gwałtownego ruszania oraz częstego wjeżdżania pod górę z obciążeniem. Jeśli sprzęgło ślizga się, może to być jeden z symptomów zużytej tarczy. Trzeba wtedy jak najszybciej udać się do mechanika w celu uzyskania profesjonalnej diagnozy. Jeśli podczas jazdy czuć szarpanie, albo podczas zmiany biegów konieczne jest wyraźnie mocniejsze dociśnięcie pedału sprzęgła, możesz przypuszczać, że tarcza jest do wymiany. Podkreślamy jednak konieczność przeprowadzenia fachowej diagnozy, ponieważ podobne objawy dają też uszkodzenia innych elementów układu sprzęgła. 

Ile kosztują tarcze sprzęgła

Koszt elementu jest zależny od modelu samochodu i rodzaju silnika. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów tarcz sprzęgła. Różnią się sposobem wykonania, a także materiałem, z którego są wykonane. W zależności od marki ceny są bardzo zróżnicowane. Usługa wymiany sprzęgła również zależy od warsztatu, w którym ma być wykonana. Zatem najlepiej poradzić się sprawdzonego fachowca, który dopasuje część i wyceni uczciwie usługę. Czasem zamiast tarcz z wysokiej półki, można dostać tańsze zamienniki gorszej jakości. Nie warto również wymieniać pojedynczych elementów tarczy. Lepiej wymienić całą część, żeby nie wracać za chwilę do mechanika, na wymianę całości. Warto również zasięgnąć opinii i poczytać rekomendacje lub recenzje na branżowych stronach. Często są tam dostępne specjalistyczne artykuły. Można też zajrzeć do rankingu stworzonego przez konsumentów, aby sprawdzić, która marka jest polecana i sprawdzona przez właścicieli aut. 

Wsparcia merytorycznego udzielili fachowcy ze sklepu Ucando.pl – https://www.ucando.pl/k/tarcze-sprzegla/U0504.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!