W co warto wyposażyć samochód – elementy obowiązkowe i te, które na pewno się przydadzą

Wszystkie samochody zarejestrowane w Polsce, muszą posiadać odpowiednie wyposażenie, które nie tylko wpływa na komfort podróżowania, ale również ma kolosalne znaczenie dla zachowania optymalnego bezpieczeństwa na drodze dla wszystkich uczestników ruchu. Jakie elementy wyposażenia auta są w naszym kraju obowiązkowe, a które warto mieć w samochodzie, ale są dobrowolne? Kompendium wiedzy w tym zakresie prezentujemy poniżej. 

W co warto wyposażyć samochód

Obowiązkowe elementy wyposażenia samochodu

Właściciel pojazdu mechanicznego, który jest zarejestrowany i porusza się po polskich drogach, musi wyposażyć auto w niezbędne elementy. Ich brak może skutkować wysokim mandatem karnym. 

Obowiązkowym elementem wyposażenia każdego samochodu jest gaśnica w widocznym i łatwo dostępnym miejscu, trójkąt ostrzegawczy oraz tablice rejestracyjne. Te również muszą być w należytym stanie, aby można było odczytać numery identyfikacyjne nawet z dużej odległości. Brak dbałości o tablice rejestracyjne grozi karą finansową. 

Dobrowolne, ale przydatne wyposażenie auta 

Co w samochodzie warto mieć i co może się przydać w ramach różnych, nieprzewidzianych sytuacji w czasie podróżowania? Na pewno kamizelka odblaskowa, dobrze wyposażona apteczka (zwróć szczególną uwagę na termin przydatności leków, rodzaj plastrów opatrunkowych oraz bandaży), koło zapasowe albo dojazdowe, lewarki samochodowe i podstawowe klucze do wymiany opony. To absolutne minimum, które pozwala jeździć bez stresu. 

Czy kierowca musi mieć przy sobie dokumenty? 

Co ciekawe, od 1 października 2018 roku funkcjonują nowe przepisy, które mówią o konieczności wożenia ze sobą dokumentów dotyczących samego pojazdu mechanicznego oraz uprawnień do prowadzenia samochodu. Kierujący pojazdem nie musi mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego, potwierdzenia opłaty składki obowiązkowego ubezpieczenia OC, ani nawet prawa jazdy. 

Co istotne, chociaż przepisy polskiego prawa zakładają konieczność wożenia w aucie minimalnego wyposażenia, to jednak każdy właściciel i kierujący pojazdem mechanicznym powinien wykazywać na tyle dużą odpowiedzialność, aby zaopatrzyć samochód w przydatne akcesoria. Większość z nich nie będzie miała wpływu na wygodę podróżowania, a już na pewno nie wywołuje dyskomfortu, za to sprawdza się doskonale, aby zapewnić optymalne bezpieczeństwo czy możliwość udzielenia pomocy w razie takiej potrzeby. 

Pamiętaj również, że w każdym kraju obowiązują inne przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu. Jeśli wybierasz się w podróż za granicę, sprawdź najpierw, jakie elementy musi posiadać auto, którym jedziesz. Może okazać się, że obowiązkowa będzie apteczka albo kamizelka odblaskowa. Zresztą, takie gadżety przydadzą Ci się zawsze, kiedy tylko planujesz przemierzanie dłuższych odcinków tras.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!