Przygotowanie samochodu po zimie – wymiana opon i czyszczenie

Zima to trudny czas nie tylko dla kierowców, ale również dla samochodów. Niskie temperatury, oblodzone nawierzchnie, często wywołujące nagłe hamowanie oraz poślizgi, wreszcie sól i wilgoć mogą przyczynić się do szybszego zużycia wielu podzespołów. Jak temu zaradzić? Najlepiej zaraz na wiosnę przeprowadzić określone czynności konserwacyjne. Sprawdź, co w ich ramach warto wykonać.

Mężczyzna wymienia opony na wiosnę

Źródło: 123RF

Pierwsza sprawa – wymiana opon

Po zimie nie można zapomnieć o wymianie opon. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ czynność ta pozwala:

zachować ogumienie w dobrym stanie przez wiele lat – jazda na oponach zimowych przy wysokiej temperaturze otoczenia może skończyć się ich przedwczesnym zużyciem,

zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa na drodze – opony letnie znacznie lepiej niż zimowe sprawują się podczas deszczu, co umożliwia szybką reakcję przez kierowcę na nagłe zdarzenia i uniknięcie kolizji.

Ogumienie zimowe na letnie najlepiej jest zmienić, gdy średnia dobowa temperatura wynosi co najmniej +7°C. Nie musisz odwiedzać zakładu wulkanizacyjnego – jeśli posiadasz dwa komplety kół, wystarczy, że użyjesz podnośnika oraz jednego z kluczy udarowych RYOBI®. Dzięki takim sprzętom wymiana nie zajmie Ci dużo czasu. Pamiętaj, że w przypadku felg aluminiowych przydatne będą specjalne nasadki, które uchronią lakier przed uszkodzeniem.

Po zakończeniu wymiany opon warto użyć teleskopowego klucza, aby sprawdzić, czy śruby trzymają się stabilnie i nie odkręcą się podczas jazdy. Zawsze należy zweryfikować ciśnienie powietrza i w razie potrzeby uzupełnić je – przyda się do tego kompresor RYOBI®. W domu możesz go wykorzystać także do napompowania kół w rowerze czy motocyklu, a także napełnienia akcesoriów do pływania, takich jak ponton.

Na wiosnę nie zapomnij o dokładnym umyciu samochodu!

Mycie samochodu na wiosnę

Źródło: Pexels

Koniec zimowej aury to doskonały czas na to, aby wyczyścić samochód. Na początek warto umyć karoserię – możesz to zrobić w domu, wykorzystując myjki ciśnieniowe RYOBI®. Dzięki silnemu strumieniowi wody pozwalają one usunąć najtrwalsze i najbardziej uporczywe zabrudzenia. Tak jak każdy inny sprzęt tego producenta, działają one w oparciu o system ONE+™, który pozwala na użycie jednego akumulatora w wielu różnych urządzeniach. Jest to korzystne pod kątem ekonomicznym i użytkowym, gdyż nie ma potrzeby kupowania kilku ładowarek.

Jeśli po umyciu auta stwierdzisz, że na karoserii pojawiły się odpryski czy zarysowania, warto przeprowadzić renowację lakieru. Służą do tego:

urządzenia umożliwiające szlifowanie i polerowanie, takie jak polerka do samochodu – dzięki niej lakier będzie błyszczał niemal jak po wyjechaniu z salonu,

• specjalne pady oraz pasty polerskie.

Sól i wilgoć mogą spowodować powstanie na karoserii ognisk rdzy. Możesz je samodzielnie usunąć, wykorzystując do tego szlifierkę oraz, w celu połączenia elementów blaszanych, lutownicę RYOBI®.

Na wiosnę nie należy zapomnieć o wyczyszczeniu wnętrza auta. W okresie zimowym na dywanikach, a nierzadko również i na fotelach pojawia się dużo błota oraz śniegu. Ich usunięcie jest niezbędne nie tylko ze względów estetycznych, ale również w związku z ryzykiem rozwoju wilgoci. Do mycia samochodu w środku możesz użyć:

• jednego z odkurzaczy RYOBI® – świetnie sprawdzi się sprzęt przeznaczony do pracy na sucho i mokro, który pozwala odświeżyć tapicerkę,

preparatów lub chusteczek przeznaczonych do deski rozdzielczej.

Poznaj więcej porad na temat tego, jak zadbać o auto.

Idzie wiosna – pozostałe czynności eksploatacyjne w aucie

Odkurzanie wnętrza samochodu

Źródło: 123Rf

Jeśli chodzi o obsługę auta na wiosnę, wielu osobom kojarzy się ona tylko z wymianą ogumienia i myciem samochodu. Owszem, takie czynności mają duże znaczenie, jednak nie można poprzestać wyłącznie na nich. Warto również sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych, w szczególności:

• oleju silnikowego,

• płynu hamulcowego,

• płynu do wspomagania kierownicy,

• płynu w układzie chłodzenia.

Kontrola płynów eksploatacyjnych jest łatwa i szybka. Dzięki niej będziesz miał pewność, że Twoje auto jest gotowe nawet na długą drogę, na przykład w ramach weekendowego kempingu z rodziną.

Wraz z nadejściem wiosny w odpowiednim zbiorniku należy uzupełnić płyn do spryskiwaczy. Preparat zimowy należy zastąpić tym, który jest dedykowany dla miesięcy letnich.

Po zimie warto również:

wymienić filtr kabinowy, który mógł stać się miejscem rozwoju różnych drobnoustrojów – ich zaleganie może doprowadzić na przykład do różnych infekcji dróg oddechowych czy alergii,

sprawdzić i w razie potrzeby wymienić wycieraczki,

zweryfikować sprawność żarówek, a w przypadku awarii zastąpić je nowymi.

Wszystkie takie czynności możesz samodzielnie wykonać w domu. Aby przebiegły one sprawnie, warto wcześniej zaopatrzyć się w narzędzia ręczne. Przydatny będzie na przykład zestaw wkrętaków czy łamany nóż.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!