Prostownik samochodowy – na co zwracać uwagę przed zakupem?

Zima jest trudnym okresem dla samochodów. Na działanie niskich temperatur narażony jest głównie akumulator, który ulega rozładowaniu – następstwem tego są problemy z rozruchem pojazdu. Prostownik to urządzenie, które utrzymuje akumulator w dobrej kondycji oraz wydłuża jego żywotność. Dowiedz się, jakie są rodzaje prostowników oraz na co zwracać uwagę przy zakupie urządzenia.

Prostownik samochodowy

Prostownik – niezastąpiona ładowarka akumulatora

Prostownik to urządzenie, które zmienia napięcie prądu zmiennego na napięcie stałe. Dzięki temu przyrząd przesyła energię i ładuje rozładowany akumulator. Przyrząd ten posiada dwa przewody, które podłącza się do biegunów baterii akumulatora. Bardzo ważne jest jednak to, aby kable były poprowadzone prawidłowo – czerwony przewód na dodatnim biegunie – czarny na ujemnym. Nieodpowiednie podpięcie kabli skutkuje często przepaleniem bezpiecznika, którego wymiana jest kosztowna.

Rodzaje prostowników

Prostownik jest prostym w obsłudze urządzeniem – istnieje jednak kilka jego rodzajów, które różnią się właściwościami oraz poziomem zaawansowania sprzętu.

Prostownik standardowy

Jest to najprostszy rodzaj urządzenia, w którym działanie opiera się na transformatorze bez dodatkowych elektronicznych rozwiązań. Znajdują one zastosowanie głównie w ładowaniu samochodów osobowych. Ich główną zaletą jest niska cena (od 50 zł do 100 zł) oraz zabezpieczenia, które chronią sprzęt przed zwarciami.

Prostownik mikroprocesowy

Prostownik samochodowy mikroprocesowy to bardziej zaawansowany typ urządzenia. Główną rolę w przekazywaniu energii do akumulatora odgrywa mikroprocesor. To rozwiązanie jest bardzo bezpieczne dla ładowanego sprzętu – mikroprocesor skutecznie chroni urządzenie przed np. przepięciami. Ten typ prostownika posiada wiele właściwości takich jak, np. możliwość ładowania akumulatora bez konieczności jego odłączania od instalacji elektrycznej samochodu czy stabilizację napięcia ładowania.

Prostownik trakcyjny

Ten rodzaj prostownika przeznaczony jest do ładowania akumulatorów o dużych pojemnościach, np. w autach elektrycznych czy wózkach widłowych. Prostownik trakcyjny zalecany jest głównie do akumulatorów z płynnym elektrolitem.

Prostownik impulsowy

Prostownik impulsowy nie posiada transformatora i dostarcza prąd z wielką częstotliwością – aż 1 kHz. Głównymi zaletami tego urządzenia są niewielkie wymiary, nieduża waga oraz krótki czas ładowania akumulatora.

Na co zwracać uwagę przed zakupem akumulatora?

Dobór odpowiedniego prostownika uzależniony jest od paru parametrów urządzenia, które mają wpływ na jego prawidłowe działanie.

Prąd ładowania

Przy wyborze prostownika zwróć uwagę na prąd ładowania skuteczny. Powinien od odpowiadać 1/10 pojemności Twojego akumulatora. Dla przykładu – jeżeli pojemność akumulatora wynosi 50 Ah, to optymalny prąd ładowania prostownika równy jest 5 A.

Napięcie wyjściowe

Napięcie wyjściowe podawane jest w woltach i musi być równe napięciu w akumulatorze. W przypadku samochodów osobowych napięcie wynosi najczęściej 12 V, a w motocyklach 6 V.

Rodzaj akumulatora

Prostowniki z reguły przystosowane są do ładowania akumulatorów żelowych lub kwasowo-ołowiowych. Przed zakupem sprawdź, jaki masz rodzaj urządzenia i dobierz odpowiedni typ prostownika. Na rynku dostępne są również uniwersalne przyrządy zasilające – takie, które pasują do obu typów akumulatora.

Dodatkowe funkcje

Niektóre narzędzia motoryzacyjne rozruchowe posiadają wiele dodatkowych funkcji. Wśród udogodnień znajdziesz, m.in. ekran LCD do wyświetlania napięcia i prądu ładowania, amperomierz, który wskazuje stan napięcia, stabilizację prądu i napięcia oraz wentylator.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!