Polska premiera Mazdy Kazamai

Mazda Kazamai, model zaprezentowany do tej pory tylko raz – w 2008 r. podczas salonu samochodowego w Moskwie, uświetnił galę finałową konkursu Mazdy. Uroczystego odsłonięcia samochodu dokonał Peter Birtwhistle – główny projektant Mazdy w Europie.

Koncepcja Mazdy „zrównoważonego Zoom-Zoom”, koncentruje się na produkcji samochodów łączących emocjonujący sposób prowadzenia, stanowiący znak rozpoznawczy Mazdy, z najnowszymi technologiami z dziedziny ochrony środowiska i bezpieczeństwa.

„Zoom-Zoom” oraz koncepcja projektowa Mazdy „Nagare” znalazły swoje odbicie w modelu Mazda Kazamai. Model ten prezentuje w jaki sposób Mazda może wprowadzić na rynek w najbliższej przyszłości pojazd o wspaniałym wyglądzie oraz emocjonujący w prowadzeniu, o średnim zużyciu paliwa ograniczonym o nawet 30 procent i znacznie mniejszej emisji zanieczyszczeń od wytwarzanych dziś modeli. To Mazda w swoim najlepszym wydaniu – nowoczesny, kompaktowy crossover, o parametrach ekologicznych rodem z przyszłości. Mazda Kazamai, zaprojektowana z myślą o segmencie SUV, to zapowiedź kierunku, w którym zmierza marka w pracach nad przyszłym kompaktowym crossoverem.

Design – ewolucja linii projektowej Nagare

Nazwa Kazamai oznacza po japońsku „trąbę powietrzną” i została wybrana, aby odzwierciedlać silny charakter tego stylowego i kompaktowego crossovera. Kazamai jest dynamiczny i atletyczny w wyglądzie, prezentując ewolucję linii projektowej „Nagare”. W odróżnieniu od poprzednich modeli koncepcyjnych, stylizacja Mazdy Kazamai stanowi odbicie ruchu wywołanego działaniem potężnych czynników naturalnych, wyrażone emocjonalnie poprzez trójwymiarowe motywy rozciągające się na całym nadwoziu, łącząc w sobie wyszukany design i funkcjonalność.

Mazda Kazamai stanowi wyjątkowe połączenie wymogów inżynieryjnych i estetyki projektu. Przy szerokości 1 930 mm i długości 4 520 mm, jest nieco szersza od obecnej wersji Mazdy3, oferując wewnątrz przestrzeń zapewniającą komfort i funkcjonalność właściwe SUVom. Jednocześnie, dzięki wysokości wynoszącej zaledwie 1 500 mm, płaskiej linii dachu i krótkiemu zwisowi tylnemu, ma wygląd sportowego coupé, zapowiadający niesamowite emocje podczas prowadzenia. Nowatorski design nadwozia obejmuje wydatne błotniki, podkreślające siłę właściwą SUVom oraz kabinę rodem z aut sportowych. Klinowaty profil został zaprojektowany tak, aby przypominać obraz smuklej strzały przecinającej silny wiatr. W szczegółach, projekt nadwozia pomiędzy przednimi nadkolami a słupkami, ma wyrażać zwinność i dynamikę wiatru opływającego bok samochodu. Linie elementów bocznych stanowią wyraz szybkości wiatru, podkreślając dodatkowo dynamiczny i stylowy design nadwozia. Pokrywa silnika jest niższa na środku niż po bokach, co jeszcze mocniej uwypukla muskularne przednie błotniki, pod którymi mieszczą się 22-calowe obręcze kół.

Projekt obręczy jest kontynuacją motywu trąby powietrznej, poprzez delikatne skręcenie i poszerzenie promieni w ich części zewnętrznej, nadające wyrazistego wrażenia ruchu. Pięciokątna kratka jest wbudowana w nadwozie, aby tworzyć z nim czysty i lekki motyw, pomagający wraz z opadającym przodem uzyskać doskonałe charakterystyki aerodynamiczne. Aerodynamikę poprawia również maksymalne zmniejszenie wlotów powietrza. Listwy podprogowe oraz kombinacja obudowy tylnych reflektorów również pomaga w opanowaniu strumienia powietrza i dalszym zmniejszeniu oporu.

Wnętrze – funkcjonalność SUVa i bezpieczeństwo prowadzenia

Mazda Kazamai to nie tylko czysty wyraz szybkości i mocy. Może również pomieścić czterech pasażerów, zapewniając im komfort i funkcjonalność właściwe kompaktowym SUVom. Mazda Kazamai została zaprojektowana po to, aby zapewnić maksimum kontaktu kierowcy z pojazdem i pomóc mu w czerpaniu radości z bezpiecznej i pozbawionej stresu jazdy, dzięki dobrze rozplanowanym i widocznym przełącznikom oraz wskaźnikom. To jeden z istotnych elementów filozofii Mazdy „Zoom-Zoom”.

Lekki i aerodynamiczny

Zmniejszenie masy i poprawa parametrów aerodynamicznych, to kluczowe obszary zapewniające większą przyjemność jazdy oraz lepsze parametry ekologiczne, a w szczególności oszczędność paliwa. Mazda będzie w dalszym ciągu skupiać się na tych właśnie kluczowych czynnikach, aby osiągnąć cele założone w planie „zrównoważonego Zoom-Zoom”. Mimo atletycznego wyglądu zewnętrznego, doskonałe parametry aerodynamiczne Mazdy Kazamai są zapewnione dzięki płaskiemu panelowi dachu, tylnemu spoilerowi oraz niskiej linii dachu. Celem było zapewnienie Kazamai aerodynamiki o przynajmniej 10% lepszej od dowolnego innego modelu w tej klasie.

Kiedy Mazda wyznaczyła sobie cele ograniczenia masy samochodów, pociągnęły one za sobą konieczność zastosowania projektowania wspomaganego komputerowo i objęły cztery główne obszary: bezpieczeństwo zderzeniowe, komfort prowadzenia, wibroakustykę oraz wytrzymałość. Jednocześnie zastosowano w praktyce lekkie materiały oraz nowe technologie przetwarzania i łączenia. Pokrywa silnika, podwozie i blok silnika są wykonane z aluminium lub jego stopu. Projektanci dążyli do uzyskania masy o 100 kg mniejszej od podobnych modeli poprzez zastosowanie tworzyw sztucznych w błotnikach oraz pokrywie silnika. Dzięki temu poprawia się również komfort prowadzenia, zmniejsza zużycie paliwa oraz emisja CO2.

Jednostka napędowa najnowszej generacji – 30-procentowa poprawa zużycia paliwa

Idealne rozwiązanie dla Mazdy Kazamai może stanowić najnowszy 2-litrowy silnik benzynowy z bezpośrednim wtryskiem. Silnik ten zapewnia równowagę pomiędzy sportowym charakterem jazdy – szczególnie w tak kompaktowym modelu jak Kazamai – z dobrymi parametrami ekologicznymi. Mazda Kazamai jest wyposażona w silnik DISI (silnik z wtryskiem bezpośrednim) – nowa, 2-litrowa jednostka benzynowa Mazdy wykorzystuje technologię kontroli spalania oraz zmienne sterowanie zaworami, zapewniające wysoki moment obrotowy
w szerokim zakresie obrotów silnika, przez co doskonała reakcja silnika jest połączona z wyjątkową oszczędnością paliwa. Niską emisję spalin zapewni również katalizator najnowszej generacji.

Silnik ten może być zestawiony z lekką, nowoczesną i kompaktową, automatyczną 6-stopniową skrzynią biegów, o szybkiej reakcji, dającej podobne wrażenia, co przekładnia manualna oraz z napędem na cztery koła. Dzięki połączeniu z wyjątkowymi parametrami aerodynamicznymi Kazamai oraz lekkim nadwoziem, opisany zespół napędowy zapewnia 30-procentową poprawę zużycia paliwa i emisji spalin (w porównaniu z jednostką benzynową MZR 2.0 l) – a wszystko to bez uszczerbku dla przyjemności prowadzenia.

Zaawansowane parametry bezpieczeństwa

Mazda Kazamai to nie tylko lekki, oszczędny i atrakcyjny w prowadzeniu samochód. To również auto zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie. Jej nowoczesne nadwozie jest wynikiem doskonalonego obecnie przez Mazdę nowego programu struktury nadwozia, zakładającego wykorzystanie lekkiej struktury zapewniającej wysoki poziom bezpieczeństwa przy kolizjach. Mazda Kazamai oferuje również długą listę elementów bezpieczeństwa aktywnego, w tym kontrolę przechyłu, monitoring martwego pola przy zmianie pasa ruchu oraz nowoczesny układ dynamicznej kontroli stabilności (DSC). Aby spełnić wymogi bezpieczeństwa pieszych, Mazda Kazamai jest wyposażona w miękkie błotniki z tworzywa sztucznego oraz aluminiową pokrywę silnika pochłaniającą bardzo skutecznie energię zderzenia.

Mazda Kazamai oferuje również indywidualny system bezpieczeństwa. Ten nowoczesny układ monitoruje obszar wokół i wewnątrz pojazdu i jest wyposażony w automatyczny system ostrzegania, informujący kierowcę w razie niebezpieczeństwa, pomagając w ochronie kierowcy i pasażerów.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!