Jak wybrać olej do silnika dwusuwowego?

Silniki dwusuwowe, mimo cały czas coraz bardziej rygorystycznych norm czystości, są bardzo popularne w motocyklach terenowych i małych skuterach czy motorowerach. Wraz z udoskonalaniem silników następuje rozwój środków smarnych (jednym z liderów w tej branży jest na przykład Specol). Jakie zasady obowiązują przy wyborze oleju do dwusuwów? Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, że istnieją różne rodzaje silników 2T: z wtryskiem portowym i bezpośrednim. Różnica między nimi polega na tym, jak paliwo dostaje się do komory spalania – przez port lub bezpośrednio przez dyszę. Druga sprawa to fakt, że silniki te potrzebują specjalnego oleju, który miesza się z benzyną. Jednak oleje do silników dwusuwowych spalają się od razu, więc mają inne zadania.

Jak wybrać olej do silnika dwusuwowego

Jak wymieniać oleje do silników dwusuwowych ?

Olej do silników dwusuwowych odpowiada za wiele różnych zadań. W pracy „otwartej”ważne jest maksymalne ograniczenie dymienia, aby jak najmniej zanieczyszczać środowisko. Ponadto olej dwusuwowy musi dobrze smarować łożyska i gwarantować utrzymanie filmu olejowego na powierzchni czołowej cylindra. Podobnie jak w silnikach czterosuwowych, musi dbać o czystość silnika, jednocześnie doskonale mieszając się z benzyną. Nowoczesne oleje do dwusuwów nie wymagają już żmudnego mieszania z benzyną przed tankowaniem. Dzięki specjalnym dodatkom momentalnie łączą się z paliwem po wlaniu do zbiornika lub są dozowane bezpośrednio do układu zasilania.

Jaki olej wybrać ?

Wybór odpowiedniego oleju do silnika dwusuwowego to kwestia wiedzy, na co powinniśmy zwracać uwagę podczas wyboru?

Jeśli masz starszy pojazd, który został zaprojektowany do pracy na środkach mineralnych, to nie krępuj się ich używać. Ale jeśli szukasz czegoś, co jest bardziej przyjazne dla środowiska i ma lepsze osiągi, powinieneś rozważyć użycie olejów syntetycznych. Do każdego pojazdu możesz użyć najwyższej klasy produktów syntetycznych firmy Specol. Te wysokiej jakości oleje pomogą utrzymać płynność pracy Twojego silnika, a jednocześnie pomogą środowisku poprzez redukcję emisji.

Jak mieszać oleje do silników dwusuwowych ?

Mieszając oleje do silników dwusuwowych z benzyną, ważne są proporcje. Z ekologicznego punktu widzenia powinniśmy starać się jak najbardziej ograniczyć zawartość środka smarnego. Z drugiej strony zbyt duża ilość oleju spowoduje osadzanie się nagaru, zamulanie wydechu, „mostkowanie”świecy zapłonowej i spadek osiągów. Zawsze powinniśmy trzymać się zaleceń producenta motocykla, choć w przypadku sprzętu typu wiekowego lepiej wziąć pod uwagę proporcje zalecane przez producenta oleju. Standardem mieszania oleju z benzyną dla 2T jest stosunek 1:50, czyli 200 mililitrów oleju na 10 litrów benzyny


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!