Co powinno łączyć skórzaną tapicerkę w samochodzie i karoserię? Odpowiednie zabezpieczenie! W co warto się zaopatrzyć i o czym należy pamiętać

Dbałość zarówno o wnętrze samochodu, jak i karoserię czy zawieszenie ma wpływ na to, że nie gromadzi się wilgoć, a elementy nie rdzewieją. Wbrew pozorom ma to duży wpływ nie tylko na komfort, ale  i na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego warto zabezpieczać odpowiednio zarówno skórzaną tapicerkę, jak i karoserię. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, w co warto się zaopatrzyć, a także o czym warto pamiętać.

skórzana tapicerka w samochodzie

Glinkowanie pomoże pozbyć się uporczywych zabrudzeń

Karoseria samochodowa narażona jest na wiele zabrudzeń, czasem niecodziennych. Ptasie odchody, czy martwe owady, żywica z drzew. Zwłaszcza ta ostatnia bywa trudna do usunięcia. Podobnie rzecz ma się ze smarami. Dlatego warto zaopatrzyć się w glinkę samochodową, która potrafi usunąć nawet uporczywe zabrudzenia. Jej twardość należy dopasować do powierzchni, a przed użyciem zastosować odpowiedni płyn zapewniający poślizg. Dzięki temu uniknie się rys, a przecież chce się poprawić wygląd samochodu, a nie go pogorszyć.       

Woskowanie zabezpieczy lakier przed promieniowaniem UV, a także po części uszkodzeniami

Po glinkowaniu przychodzi czas na woskowanie, bo powierzchnia karoserii musi być idealnie wyczyszczona, a także pozbawiona chropowatości przed takim zabiegiem. Trzeba go również wykonywać w odpowiednich warunkach, aby nic nie przykleiło się do wosku w trakcie pracy. Taka powierzchnia zabezpieczy karoserię przed blaknięciem koloru spowodowanym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Jest dodatkową powłoką zatem częściowo może ochronić także przed uszkodzeniami, czy przynajmniej poważniejszymi skutkami przypadkowego zarysowania powierzchni lakieru. Oczywiście głównym zadaniem woskowania jest ochrona przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, a zwłaszcza wilgoci, która to jak wiadomo jest przyczyną korodowania elementów samochodowych.  

karoseria

Głębsze rysy należy usuwać zanim pojawi się ognisko korozji

Jeśli przytrafi się głębsza rysa czy to pozostawiona przez kluczyki samochodowe, czy nieuważne otwarcie drzwi na parkingu albo wreszcie zbyt ekspresyjną radość czworonożnego pupila na powrót opiekuna do domu, to warto jak najszybciej ją usunąć. Zwlekanie może spowodować, że dostanie się do niej wilgoć, a tym samym rozpocznie się proces korodowania, na początku jeszcze niewidoczny. Warto zaopatrzyć się w pasty polerskie i pady, ale w przypadku rys sięgających warstwy podkładu czy też koloru konieczne jest ponowne lakierowanie. Oczywiście sklep z lakierami samochodowymi oferuje szereg różnych możliwości, bo nie tylko lakiery zaprawkowe, ale również podkłady, kolory idealnie dopasowane na podstawie tabliczki znamionowej, a także wysokiej jakości lakiery zabezpieczające kolor. Przed naprawą części konieczne jest umycie i odtłuszczenie powierzchni. Prace trzeba wykonywać stopniowo z zachowaniem odstępów pomiędzy poszczególnymi warstwami, zalecanych przez producentów.  Drobniejsze rysy można usunąć przy użyciu pasty polerskiej i odpowiedniego padu. Tu gradacja musi być bardzo dobrze dobrana, aby nie doprowadzić do starcia warstwy nawierzchniowej. Wcześniej też warto zmierzyć grubość powłoki lakierniczej w miejscu naprawy i sąsiednich miejscach.        

Skórzaną tapicerkę możesz zakryć pokrowcem albo zabezpieczyć odpowiednimi środkami 

Nie tylko o lakier, ale również tapicerkę trzeba dbać w odpowiedni sposób, zwłaszcza, jeśli jest skórzana. Producenci oferują liczne środki konserwujące skórę, które zabezpieczają przed jej pękaniem i płowieniem pod wpływem promieniowania UV. Przede wszystkim jednak takie środki zabezpieczają przed wilgocią, czyli impregnują powierzchnię.  Dzięki takim preparatom można usunąć również drobne zabrudzenia z powierzchni skóry. Oczywiście można zdecydować się na nałożenie pokrowca na skórzaną tapicerkę. Taki zabieg pozwala wprawdzie ją ochronić, ale w końcu jest ona elementem dekoracyjnym, więc lepiej dbać o nią w sposób tradycyjny.  Po zastosowaniu środka w sprayu zawsze należy powierzchnię skóry bardzo dokładnie wytrzeć do sucha. 

Pielęgnacja samochodu to jego regularne czyszczenie i konserwowanie. Trzeba o tym pamiętać i powinno to być tak oczywiste jak wymiana płynów samochodowych czy też ich uzupełnianie.    


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!