W jakich warunkach należy przechowywać opony samochodowe?

Ogumienie samochodowe wykonywane jest ze specjalnych mieszanek, które zapewniają odporność na ścieranie oraz wysokie temperatury. To właśnie te czynniki działające na opony podczas eksploatacji wpływają w głównej mierze na ich zużycie. Warto jednak wiedzieć, że również niewłaściwy sposób przechowywania może przyspieszyć proces starzenia się opon. Jak temu zapobiec?

Przechowywanie opon

Opony samochodowe wykonane są z gumy syntetycznej z dodatkiem substancji mających na celu zapewnić im odpowiednią elastyczność, odprowadzanie ciepła i wytrzymałość. Dodatkowo do opon dodawane są związki chemiczne przeciwdziałające starzeniu się gumy. Dzięki temu dobrze dobrane ogumienie znosi deszcz, mrozy i upały, a także jest odporne na ścieranie.

Warto jednak wiedzieć, że działanie promieni słonecznych oraz niektóre związki chemiczne, jak np. oleje czy benzyna, negatywnie wpływają na jego strukturę. Największy wpływ na zużycie opon ma niewątpliwie ich eksploatacja, a więc ciśnienie i tarcie, jednak jeśli poza sezonem będą przechowywane w niewłaściwych warunkach, ich żywotność zostanie dodatkowo skrócona.

Co szkodzi oponom?

Szkodliwy wpływ na ogumienie mają promienie UV, czynniki atmosferyczne, a także ozon, oleje, smary, benzyna, czy inne substancje negatywnie wpływające na strukturę materiału, z jakiego zostało ono wykonane. Właśnie dlatego niedopuszczalne jest przechowywanie opon na świeżym powietrzu, nawet jeśli są one przykryte. Złym pomysłem będzie też składowanie ich w foliowych workach umieszczonych w mocno nagrzewającym się latem garażu. Najlepsze miejsce to suche i przewiewne pomieszczenie, gdzie nie ma wspomnianych wyżej substancji działających szkodliwie na gumę oponiarską. Należy też zadbać, aby w pobliżu miejsca przechowywania opon nie było źródeł ciepła, takich jak piecyki lub instalacje grzewcze, a także urządzeń elektrycznych (np. prostowników), ponieważ ich działanie może w nieodwracalny sposób zmienić strukturę gumy. Istotne jest również odizolowanie ich od generujących ozon spawarek, silników elektrycznych czy transformatorów, ponieważ gaz ten przyspiesza proces starzenia gumy. Wszystkie ostre elementy znajdujące się w pobliżu składowania opon należy odpowiednio zabezpieczyć, aby nie dopuścić do mechanicznego uszkodzenia ogumienia.

Jak przygotować opony do przechowywania?

Niektórzy kierowcy decydują się na pozostawienie opon w specjalnej przechowalni, w której zapewnione są optymalne warunki ich składowania. Jeśli jednak dysponujemy odpowiednim miejscem, możemy przechować ogumienie samochodowe poza sezonem w garażu czy piwnicy, oczywiście o ile nie ma w nich czynników mogących negatywnie wpłynąć na stan opon. Od czego zacząć? Przede wszystkim od dokładnego oczyszczenia opon i felg oraz ich wysuszenia. Kolejny krok to sprawdzenie, czy nie ma na nich uszkodzeń – ogumienie z mocno startym bieżnikiem (mniejszym niż 4 mm), popękane, poprzecinane albo z wybrzuszeniami trzeba będzie wymienić na nowe. Później nie pozostaje nic innego, jak umieścić je w suchym, czystym, zacienionym i przewiewnym miejscu.

W jakiej pozycji przechowywać opony?

Oprócz odpowiedniego pomieszczenia do przechowywania opon, ważne jest również ich właściwe ułożenie. Negatywny wpływ na stan przechowywanych opon mają bowiem działające na nie siły odkształcające, takie jak naprężenie czy kompresja. Dlatego też, opony bez felg powinny być składowane pionowo, przy czym co kilka tygodni należy je obracać. Zupełnie inne zasady dotyczą całych kół, a więc felg z oponami. W ich przypadku pozycja pionowa jest nieodpowiednia – należy zawiesić je na hakach albo cały komplet ułożyć w stos, pamiętając o zachowaniu w oponach ciśnienia zalecanego przez producenta. Ułożone jedno na drugim koła również powinno się co jakiś czas przekładać, a oprócz tego trzeba pamiętać, aby na stosie nie kłaść żadnych ciężkich przedmiotów.

Wpływ temperatury

Również odpowiednia temperatura w miejscu, w którym przechowujemy opony, ma wpływ na ich wytrzymałość. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby przechowywane opony umieścić z dala od źródeł ciepła takich jak grzejniki, czy kaloryfery. Preferowana temperatura w pomieszczeniu, w którym przechowujemy opony powinna wynosić mniej niż 25ºC – ważne jednak, aby nie przekraczała 35ºC.

Również bardzo niska temperatura w pomieszczeniu, w którym składowane są opony może, choć nie bezpośrednio, mieć wpływ na ich trwałość. Zbyt niska temperatura powoduje bowiem sztywnienie opon – w takich przypadkach nie należy odkształcać ich podczas montażu oraz przemieszczania.

Nie tylko przechowywanie

Sposób, w jaki przechowywane są opony, wpływa bez wątpienia na ich żywotność. Opony należy przechowywać w suchym, czystym i wentylowanym pomieszczeniu chronionym przez bezpośrednim działaniem światła słonecznego. Przy wyborze i zakupie opon warto jednak mieć na uwadze przede wszystkim ich jakość i precyzję, z jaką zostały wykonane.

Stosując się do wymienionych wyżej zasad przechowywania opon, zapewniamy im najlepsze warunki, a tym samym przedłużamy ich żywotność, co wpływa także na nasze bezpieczeństwo podczas ich eksploatacji.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!