Sprzedaż auta a zwrot składki – kiedy przysługuje?

Decyzja o sprzedaży samochodu może być podyktowana różnymi powodami. Nie wchodząc w nie zbyt szczegółowo, skupmy się na czymś zupełnie innym, co jednak bardzo mocno wiąże się ze zmianą właściciela twojego dotychczasowego samochodu. Chodzi oczywiście o zwrot składki OC. Jak każdy inny właściciel pojazdu mechanicznego, spoczywał na tobie obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC dla swojego auta. Najczęściej jest ona zawierana na 12 miesięcy, składka zostaje opłacona z góry za cały rok lub w kilku ratach. Czy wiesz, że za niewykorzystany czas ochrony ubezpieczeniowej OC dla samochodu, przysługuje ci zwrot niewykorzystanej składki? Warto o tym pamiętać przy sprzedaży auta, ponieważ może to być kwota sięgająca nawet kilkuset złotych. W tym artykule dowiesz się jak takie zwrot składki OC uzyskać oraz ile to może trwać.

Sprzedaż auta a zwrot składki

Kto może otrzymać zwrot składki OC?

Przedmiotowy zwrot przysługuje dotychczasowemu właścicielowi sprzedanego samochodu, na który była zawarta i opłacona umowa OC. Jeżeli nowy właściciel wypowie polisę OC, która na niego przeszła, możesz wnioskować o zwrot składki w jej niewykorzystanej części. Przykładowo, jeśli sprzedałeś auto, na które polisa OC obowiązywała jeszcze przez 7 miesięcy, to warto namówić nowego właściciela, by wypowiedział twoją umowę i zawarł nową, samodzielnie we własnym imieniu z wybranym przez siebie towarzystwem ubezpieczeniowym. Kiedy takie wypowiedzenie umowy OC towarzystwo ubezpieczeniowe otrzyma, dokona na podane przez ciebie konto bankowe zwrotu składki. Ile to trwa? Najczęściej trzeba czekać nie dłużej niż 30 dni, ale zależy to od konkretnego przypadku ubezpieczyciela.

Więcej na temat zwrotu składek za ubezpieczenie OC przeczytasz tutaj: https://www.wowpolisa.pl/p/zwrot-skladki-oc-po-sprzedazy-samochodu-e28093-ile-sie-czeka-jak-obliczyc/47.html.

Ile pieniędzy otrzymasz za niewykorzystany okres ochrony OC?

Przedstawiamy prosty sposób na to, aby policzyć sumę pieniędzy za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Jeśli nabywca pojazdu kupił go w czasie, kiedy OC lub AC było ważne jeszcze przez 7 miesięcy, a cały koszt ubezpieczenia wynosił np. 1700 złotych, kwotę tę należy podzielić przez 12 miesięcy. Daje to wynik 141,66 złotych na jeden miesiąc. Następnie kwotę tę mnożymy przez 7, czyli tyle miesięcy, za ile powinniśmy otrzymać od towarzystwa ubezpieczeniowego zwrot składki. W przybliżeniu jest to kwota 990 złotych. Prawda zatem, że jest o co walczyć? Sprzedaż samochodu to moment, który wiele osób cieszy, jest bowiem początkiem nabywania nowego, lepszego auta. Jak wiadomo, z zakupem nowego samochodu zawsze wiążą się wydatki, dlatego dodatkowa ekstra gotówką jak najbardziej jest mile widziana. Kwota ze sprzedaży samochodu może być powiększona o zwrot składki z polisy OC — pamiętaj o tym.

A co, jeśli po sprzedaży samochodu nowy właściciel nie wypowie ubezpieczenia?

Może zdarzyć się i tak, że po zakupie samochodu, nowy właściciel zdecyduje się zachować polisę, która przeszła z ciebie na niego. Jest to dopuszczalne i jest to przywilejem nowego właściciela auta. Aby jednak tak się stało, towarzystwa ubezpieczeniowe dokonują tzw. rekalkulacji składki. Jest to wymagane np. z tego powodu, że nowy właściciel może mieć inną wartość zniżek, zatem będzie musiał dopłacić jakąś kwotę, by nadal kontynuować takie ubezpieczenie. Czy w takim przypadku otrzymamy zwrot składki OC? Niestety nie. Możemy natomiast zachęcić nowego nabywcę pojazdu do wypowiedzenia umowy, jeśli kwota dopłaty będzie dla niego na tyle wysoka, że aż nieatrakcyjna. Aby ubezpieczyciel mógł taką propozycję przedstawić nowemu właścicielowi, po sprzedaży samochodu powinieneś o tym fakcie poinformować ubezpieczyciela. Jeśli nadal interesuje cię temat sprzedaż auta a zwrot składki, zachęcamy do odwiedzenia strony https://www.wowpolisa.pl/. Znajdziesz na niej cenne informacje o ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym, wypowiedzeniu umowy oraz obowiązkach ciążących na nowym nabywcy samochodu.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!