Dobra opona w niskiej cenie – oraz jak ją znaleźć
Podczas zakupu opon każdemu kierowcy zależy na osiągnięciu dwóch ważnych korzyści. Po pierwsze – pragną odnaleźć oponę idealnie wpasowaną w konstrukcję ich pojazdu, dopasowaną do jego rozmiaru oraz sposobu użytkowania. Po drugie – chcą na zakup zestawu opon wydać jak najmniejszą kwotę. Jest to w zupełności zrozumiałe, gdyż opony ani nie należą do produktów szczególnie tanich, ani też nie kupuje się ich raz na zawsze. Należy wymieniać je okresowo, w zależności od pory roku, przeznaczenia oraz przewidzianej daty ich przydatności. Poniżej podpowiadamy jak zabrać się do kupna opony, jeśli zależy Ci na znalezieniu produktów tanich i bezpiecznych, które ani nie nadwyrężą Twoich finansów, ani nie obniżą parametrów jezdnych samochodu.
Cena i jej najważniejsze wyznaczniki
Cena opon to podstawowy wyznacznik ich jakości. Wszystkie dostępne formy ogumienia samochodowego można pogrupować do trzech kategorii. Są to opony klasy ekonomicznej, średniej oraz premium. W tym tekście zajmiemy się oponami budżetowymi, po które sięga znaczna część polskich kierowców. Oczywiście, wybór opony tej kategorii warto rozpocząć od tych samych spraw, co wybór niemal każdej opony samochodowej. Czyli od ustalenia pożądanego rozmiaru. Przeglądając dostępne produkty warto upewnić się od jakiej kategorii pojazdów są dedykowane oraz sprawdzić ich podstawowe właściwości jezdne.
Polecamy unikać opon pochodzących od niezbyt popularnych dostawców, pragnących przyciągnąć klientów wyjątkowo niskimi cenami. Opony takie powinny budzić Twoją podejrzliwość, szczególnie jeśli są markowane przez chińskie przedsiębiorstwa. Lepszym wyborem będzie sięgnięcie po marki zaliczane o dużych koncernów – na przykład Dębica, Zeetex, opony Targum, Barum, Viking czy olsztyński Kormoran, którego produkty to opony Michelin.
Wybierając markę znanego producenta, uzyskujesz pewność, że pomimo niskiej ceny opona będzie dobrej jakości, wytrzymała i stabilna. Warto podkreślić, że uznani producenci wykorzystują zdecydowanie lepsze rozwiązania technologiczne, a ich opony wyposażone są w bardziej ergonomiczne i przydatne bieżniki.
Przeznaczenie, funkcje i certyfikaty opon samochodowych
Choć opony niskiej klasy są mniej odporne na nieprzyjazne oddziaływania, to jednak z pewnością znajdziesz wśród nich zarówno gorsze jak i lepsze modele. Polecamy zwrócić uwagę przede wszystkim na certyfikaty poświadczające jakość i przydatność danej opony, a także szczegółowo zapoznać się z ich opisem. Przydatne okazują się także opinie innych użytkowników, których doświadczenie możesz wykorzystać jako wskazówkę w trakcie zakupu opon.
Warto też dopasować kupowane opony do warunków drogowych, w których najczęściej się poruszasz. Odmienny typ opon wybiorą kierowcy podróżujący na długi dystans, odmienny natomiast osoby, które podróżują samochodem wyłącznie do pracy lub na zakupy. Niekiedy lepszym pomysłem może okazać się zakup uniwersalnych opon całorocznych, niż dwóch osobnych par na porę letnią i zimową.