Volkswagen Garbus w popkulturze – gdzie go możemy spotkać?

Niektóre postaci, ale i przedmioty, czy maszyny na przestrzeni lat stają się na tyle popularne a ich wizerunek wszechstronnie wykorzystywany, że odnajdują swoje miejsce w szeroko rozumianej popkulturze. Nic dziwnego, że to samo przydarzyło się samochodowi garbusowi. Dziś jest już ikoną oraz legendą. A to wszystko za sprawą tego, że od momentu wzmożonej produkcji po II Wojnie Światowej ludzie na całym świecie go pokochali.

Volkswagen Garbus w popkulturze

Wszystko zaczęło się od ‘’think small’’

Gdy tylko naziści zostali pokonani, Volkswagen garbus zaczął być produkowany na masową skalę. Ludzie zakochali się w jego prostym, ale niezwykle urodziwym wyglądzie oraz w jego praktyczności. Nie mniej do sukcesu garbusa przyczyniła się także kampania ‘’think small’’ z lat 60-tych. Pozwoliła ona na jeszcze większe rozprzestrzenienie się garbusa po świecie, a konkretnie, na dotarcie do Stanów Zjednoczonych.

Jak się bowiem okazuje, niechlubne początki tego samochodu ściśle związane ze zbrodniarzem wojennym i dyktatorem Adolfem Hitlerem, mogły wpływać negatywnie na odbiór tego modelu na świecie. Ponadto, w USA ludność nastawiona była na coś wprost przeciwnego do minimalistycznego garbusa. Dlatego kampania ‘’think small’’ obejmowała jak najlepsze wypromowanie walorów małego i minimalistycznego autka w taki sposób, aby Amerykanie poczuli, że naprawdę go potrzebują.

Volkswagen Garbus w kultowych produkcjach filmowych

Inaczej nazywany chrabąszczem, legendarny już dziś samochód pojawiał się w wielu produkcjach filmowych. Zarówno w formie nawiązań, jak i we własnej osobie. Wystąpił on w kilku produkcjach Woody’ego Allena, w tym w niezmiennie wysoko ocenianym filmie ‘’Annie Hall’’, który urzeka swoim humorem, ciekawą historią oraz grą aktorską. Volkswagen garbus odgrywa w nim istotną rolę, ponieważ kultowy kabriolet przez sporą część czasu prowadzi główna bohaterka. Jednak to nie koniec. To legendarne auto pojawiło się również w filmie, którego nie można nie kojarzyć, a mianowicie w Lśnieniu. Ze względu na popularność powieści Stephena Kinga i nie mniej dobrej adaptacji filmowej, Volkswagen garbus zyskał na popularności jeszcze bardziej!

Gdzie jeszcze możemy spotkać Volkswagena garbusa?

O kultowym garbusie była mowa również w dość popularnym serialu ,,Mad Man’’. Podczas sceny, w której mężczyźni tworzący kampanię reklamową, zastanawiają się nad najlepszym hasłem, jeden z nich wymyśla dosyć humorystyczny slogan. Wyjaśnia, że warto pójść drogą, którą obrała agencja Doyle Dane Bernbach (DDB) przy promocji garbusów. Czyli oprócz zwrócenia uwagi na walory danego produktu, należy robić to w sposób humorystyczny. Dzięki temu ludzie zaczną pałać sympatią do reklamowanej rzeczy. Volkswagen garbus był żartobliwie nazywany cytryną, a także zwracano uwagę na to, że może przypaść do gustu kobietom, które po ewentualnej stłuczce nie muszą wydawać fortuny na naprawdę. Takie podejście do sprzedawanego produktu było bardzo ludzkie, wręcz swojskie oraz uderzało w humor wielu odbiorców.

Garbus uwielbiany przez wszystkich

Chrabąszcz to auto, które wzbudza niesłychanie pozytywne emocje. Nic więc dziwnego, że prowadziły go takie gwiazdy jak John Lennon, Marilyn Monroe, czy Elvis Presley. Na dużą popularność Volkswagena garbusa wpływało również zainteresowanie nim hipisów. Dekorowanie samochodu na różne sposoby w kwiaty, motyle, słońca, ubieranie go w przeróżne barwy, sprawiło, że stawał się on jeszcze bardziej uroczy.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!