Toyota — historia auta z kraju kwitnącej wiśni

Toyota to japoński międzynarodowy producent samochodów. Został założony przez Sakichi’ego Toyodę i zarejestrowany 28 sierpnia 1937 roku. Firma plasuje się w gronie największych producentów samochodów na świecie, produkując około 10 milionów pojazdów rocznie.

Toyota

Początki dalekie od motoryzacji

Jak to z wieloma ogromnymi firmami bywa, Toyota początkowo zajmowała się czymś zupełnie innym niż obecnie. Od czego zaczynał więc japoński gigant? Korzenie Toyoty sięgają dawnego przemysłu tkackiego. Znaczący wpływ na jego rozwój miał sam Sakichi Toyoda, który wynalazł pierwsze na świecie automatyczne krosno, a następnie w 1918 roku założył Toyoda Spinning and Weaving Company. Jego wynalazek zmniejszył liczbę wad i zwiększył wydajność produkcji. Dzięki Toyodzie krosno zatrzymywało się w chwili błędu i nie produkowało dalej niedoskonałej tkaniny, unikając zużywania materiału.

Toyota zaczyna produkować auta

Za założyciela obecnie znanej nam Toyoty uznaje się Kiichiro Toyodę, syna wspomnianego już Sakichi’ego. Firma wyprodukowała pierwszy produkt motoryzacyjny — silnik typu A — w roku 1934. Z kolei pierwsze samochody marki Toyota zaczęły powstawać dwa lata później, czyli w roku 1936.

Czasy wojny

Podczas drugiej wojny światowej Toyota zainwestowała w produkcję ciężarówek dla cesarskiej armii japońskiej. Po klęsce Japonii w wojnie kraj pogrążył się jednak w trudnościach gospodarczych, a to nie pozostało bez wpływu na firmę. Dopiero w 1947 roku Toyota zaczęła wypuszczać na rynek komercyjne auta osobowe. Koncentracja Toyoty na pomijanym wcześniej rynku samochodów kompaktowych stała się podstawą jej marketingu. 

Odwilż po wojnie

Po II wojnie światowej Toyota skorzystała z sojuszu Japonii ze Stanami Zjednoczonymi, czerpiąc całymi garściami wiedzę od amerykańskich producentów samochodów i innych firm. Dało to początek The Toyota Way (filozofii zarządzania Toyoty) i Toyota Production System (praktyce odchudzonej produkcji). Kontakty te odegrały kluczową rolę w metamorfozie japońskiego producenta z małej firmy w branżowego lidera.

Na początku lat 50. Toyota wysłała do USA pierwsze pojazdy produkcji japońskiej: Land Cruiser i El Salvador. W obliczu rosnących kosztów produkcji aut w Ameryce możliwość sprowadzania stosunkowo tanich i solidnych aut z Japonii zaczęła jawić się jako rozwiązanie idealne. W efekcie już w latach 80. Toyota stała się drugim co do wielkości producentem samochodów na świecie.

Historia sukcesu, który nie ma końca

Toyota to jedna z niewielu marek motoryzacyjnych, które stawiają odważny krok w kierunku przyszłości i osiągają sukcesy na tym polu. Japoński gigant jest liderem w produkcji i sprzedaży paliwooszczędnych, hybrydowych pojazdów oraz aut elektrycznych (począwszy od stworzenia Toyoty Prius w 1997 roku). Obecnie firma sprzedaje na całym świecie ponad 40 modeli pojazdów hybrydowych. Co więcej, Toyota planuje zainwestować około 70 miliardów dolarów w pojazdy zelektryfikowane na przestrzeni następnych 9 lat. Do 2025 roku marka zamierza zaprezentować globalnie około 70 zelektryfikowanych modeli.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!