Test: nawigacja Lark FreeBird 50.2

Nawigacja Lark FreeBird 50.2 po kupieniu jest gotowa do użycia. Przetestowaliśmy nawigację z Auto Mapą 6.6.1 Polska 1009.

Nawigacja Lark FreeBird 50.2

Na początku kilka słów o samym urządzeniu. Lark FreeBird 50.2 jest dostępny w sklepach internetowych już za od 276 złotych. Urządzenie jest objęte 24 miesięczną gwarancją. Nawigacja posiada 5-calowy ekran dotykowy i jest wyposażona w mapę MapaMap Easy 6.2. Pierwszą zaletą urządzenia jest jego cena. Za niecałe 300 złotych mamy porządne urządzenie nawigujące z przyzwoitą mapą Polski. Obsługa nawigacji jest intuicyjna i nawet użytkownik, który nigdy wcześniej nie miał do czynienia z tego typu urządzeniem, bez problemu poradzi sobie z jego obsługą. Menu jest czytelne i nie wprowadza chaosu w poruszaniu się po nim.

Test MapaMap Easy 6.2

Wbudowana mapa daje użytkownikowi dostęp do podstawowych funkcji urządzenia nawigującego. Testując tę wersję mapy doszliśmy do wniosku, że jest on w 100% wystarczająca do poruszania się po większym mieście. Posiada podstawowe informacje o punktach POI, adresy znajduje bez zastrzeżeń, a kalkulacja trasy trwa w miarę szybko.

 

Wybór miasta i adresu nie sprawia żadnego problemu, ponieważ nawigacja jest wyposażona w funkcję auto-uzupełniania i podpowiedzi. Przycisk JEDŹ też jest bardzo charakterystyczny.

 

Lark FreeBird 50.2

Zdarza się, że nawigacja nie nadąża nad lektorem i np. skręcamy czasami z większą pewnością za głosem lektora niż za tym, co pokazuje nam ekran. Fakt, że kiedy nie posłuchamy się nawigacji, musimy trochę poczekać zanim urządzenie przestanie nas przekonywać do zawrócenia i zanim zacznie szukać nowej trasy. Jednak oczywiste jest, że nawigacja ma tylko pomóc w orientacji, a kierowca (ten dobry kierowca :)) i tak musi przecież obserwować drogę i oznaczenia drogowe. Kilka razy podczas testów nawigacja chciała, żebyśmy złamali przepisy np. skręcili w drogę, gdzie był zakaz wjazdu albo zawrócili w miejscu, gdzie było przejście dla pieszych przez pas zieleni, ale tak, jak wspomniałam – kierowca musi być czujny.

Jedynym sporym minusem testowanej MapaMap Easy to brak orientacji „w terenie”. Kiedy zjechaliśmy z drogi głównej na mniej uczęszczaną nasza „Mariolka” zaniemówiła, a ekran wyświetlił ekran:


… i mimo, że na mapie tego nie widać, droga była drogą asfaltową… Po wybraniu trasy zawsze można sprawdzić szczegółową informację odnośnie następnego manewru, który nas czeka. Można sprawdzić, ile czasu i kilometrów  zostało do osiągnięcia celu oraz za ile metrów będziemy wykonywać następny ruch na drodze.

Test Auto Mapa 6.6.1 Polska 1009

Auto Mapa 6.6.1 Polska 1009 kosztuje obecnie 199 złotych, a roczna aktualizacja to koszt 79 złotych. Auto Mapa przygotowana przez Navteq to jedna z najchętniej wybieranych map przez polskich kierowców. Mapa ma oczywiście bardziej dokładne informacje np. o fotoradarach czy dozwolonych prędkościach w określonych miejscach, ale jej jakość nie jest jakość diametralnie lepsza od wbudowanej mapy MapaMap Easy. Układ menu jest również czytelny, a poruszanie się po nim jest bardzo łatwe.


Nawigacja automatycznie pyta o typ drogi, jaki nas interesuje, czy ma to być trasa optymalna, krótka czy np. przełajowa.

Podczas jazdy wybraną trasą, możemy jej typ zawsze zmienić na inny.

Używając Auto Mapy można również zmieniać interfejs zarówno wyglądu samej mapy, jak i wyglądu dróg. A co do rozrywki to kupując Auto Mapę, możemy mieć za towarzysza podróży m.in. Krzysztofa Hołowczyca. Możemy dodatkowo wybrać lektora angielskiego, niemieckiego, a nawet czeskiego i słowackiego.

 

Podsumowanie

Nawigacja Lark FreeBird 50.2 zainteresuje zapewne niejednego kierowcę. Zaletą nawigacji jest z pewnością jej cena, ale to nie wszystko. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, menu jest intuicyjne, a mapa dostępna w urządzeniu dla niewygórowanych wymagań też dobrze spisze się. Testowana nawigacja otrzymuje od nas 4+ jako końcową ocenę 🙂

Dane techniczne:

Procesor: Samsung S3C2451

Ekran: dotykowy, przekątna 5″, rozdzielczość 480 x 272 piksele

Pamięć: 64 MB SDRAM + wbudowana pamięć flash 1 GB

Karta: microSD z obsługą kart SDHC o pojemności 8 GB

System operacyjny: Windows CE 5.0 Core

Oprogramowanie: MapaMap Easy 6.2

Inne: wbudowany głośnik 1,5 W, złącze USB 2.0, wyjście słuchawkowe 2,5mm

Cena: od 276 złotych



Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!