Opel – historia marki, cz. 2

Koncern Opel to ikona niemieckiej gospodarki, symbol solidności i tradycji.  Takie modele jak Manta, Kadett czy Kapitan przeszły do legendy. Niektórzy wyśmiewali te auta, jako drobnomieszczańskie, ale prawda jest taka, że niemal każda rodzina w Niemczech miała kiedyś Opla w garażu. Statystyki pokazują, że marka doskonale radzi sobie także na naszym rynku. Oto druga część historii.

Powojenne samochody

Podczas  II wojny światowej Opel wytwarzał głównie ciężarowy model Blitz, ale także części i komponenty wykorzystywane w przemyśle zbrojeniowym. Niestety koniec wojny przyniósł firmie duże straty. W połowie została zniszczona fabryka w Russelsheim, całkowitemu zniszczeniu uległa baza w Brandenburgu, Rosjanie zabrali maszyny i urządzenia, m.in. do produkcji Kadetta. Dzięki sprawnemu działaniu władz firmy fabryka w Russelsheim została odbudowana, a już 3 lata później roczna produkcja ponownie przekracza 100 tys. sztuk. Najważniejszym modelem tego dziesięciolecia był Olimpia Rekord (1953), która charakteryzowała się dużą ilością miejsca dla pasażerów. Do 1957 r. sprzedaż wyniosła ponad 550 tys. sztuk. Popularną wersją staje się także CarAVan – pierwszy model ze składanymi tylnymi oparciami. Spory sukces odnosi także nowy Kapitan (1955), który rok później jest dwumilionowym autem wyprodukowanym przez Opla.
W roku 1962 powrócono do produkcji niewielkiego, popularnego auta o nazwie Kadett. Pod tą nazwą kompaktowe Ople występowały aż do 1991 roku, gdy zastąpiono je Astrą. W latach sześćdziesiątych wypuszczono na rynek Opla Commodore (1967 r.), który z taśm produkcyjnych Opla zjeżdżał do 1982 roku. Z kolei lata siedemdziesiąte to czas, gdy na rynku pojawiły się dwa bliźniacze technicznie modele – Ascona oraz coupe Manta. Oba pojazdy powstawały do 1988 roku. Pod koniec lat siedemdziesiątych wprowadzono również modele Senator oraz Monza.

Opel GTZłote lata 80-te

Lata osiemdziesiąte ubiegłego stulecia to dla marki Opel debiuty udanych i charakterystycznych modeli, które jeszcze dziś można spotkać na naszych ulicach. W roku 1983 pojawiła się produkowana do dzisiaj Corsa, w 1986 pokazano wytwarzaną do 2003 roku Omegę, a lata 1988-2008 to czas produkcji, bardzo popularnej w Polsce, Vectry, którą dopiero nie tak dawno zastąpiono Insignią. Na początku lat dziewięćdziesiątych do produkcji trafiło sportowe coupe – Calibra, które powstawało do 1997 roku. Sukces przychodzi w 1989 r. kiedy to Opel wytwarza 25-milionowy egzemplarz w swojej historii.

Opel Corsa SwingOpel w Polsce

Pierwszy raz produkcja Opla w Polsce miała miejsce jeszcze przed drugą wojną światową. Pod koniec lat trzydziestych w zakładach „Lilpop, Rau i Loewenstein” montowano trzy modele Opli: P4, Kadetta oraz Olympię. Współczesna działalność Opla w naszym kraju rozpoczyna się w 1991 roku, gdy powstaje General Motors Poland będący wyłącznym importerem i dystrybutorem samochodów tej marki. Od samego początku firma rozwijała się bardzo szybko: w 1992 roku posiadała już 25 dealerów marki Opel i 14 Autoryzowanych Stacji Obsługi. Początkowo działalność ogranicza się do dystrybucji pojazdów i ich serwisowania, a od 1994 roku w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu w Warszawie rusza montaż Opli Astra pierwszej generacji. Po czterech latach rozpoczęto również montowanie Vectr. W Warszawie Ople powstawały do 2000 roku. Jeszcze w trakcie trwania montażu na Żeraniu General Motors uruchomił w 1998 roku nową fabrykę Opli w Gliwicach, zainwestował w nią ponad 700 milionów euro, a pierwszym modelem, który zjeżdżał z jej taśm była Astra Classic. Obecnie sieć sprzedaży Opla w Polsce to 70 głównych stacji dealerskich oraz 37 punktów satelitarnych.
Według ostatnich wyników zbytu samochodów w Polsce Opel zajmuje wysokie drugie miejsce ze sprzedażą 11 403 aut, a jego udział w rynku sięgnął 8,27 proc.

Opel CalibraNajnowsza historia Opla

Dziś Opel to marka wybiegająca w przyszłość, która pomimo poważnych trudności w wyniku światowego kryzysu ekonomicznego nie boi się odważnych decyzji. Dzięki stworzeniu przez koncern GM Europejskiego Centrum Wzornictwa w Rüsselsheim najnowsze modele Corsy, Astry czy Merivy zaliczane są do najlepiej wystylizowanych aut w swojej klasie. Jeśli chodzi o technologię, niemiecka marka inwestuje w napędy, które będą przyjazne środowisku. W roku 2008 Opel wprowadził gamę samochodów ecoFLEX, które charakteryzują się niską emisją spalin. Firma poszukuje również alternatywnych źródeł energii, czego przykładem może być wprowadzony już do produkcji elektryczno-spalinowy Opel Ampera. W ramach swej strategii, zmierzającej ku zwiększeniu wydajności stosowanych jednostek napędowych, Opel wprowadził też gamę nowych silników benzynowych i wysokoprężnych ECOTEC. Wszystkie nowe jednostki odzwierciedlają najnowsze osiągnięcia technologiczne, spełniają wymagania normy Euro 4, charakteryzują się wysoką mocą i niskim zużyciem paliwa.

Opel 8/4 hp ,,Doctor Car"„Wir leben Autos”

To główne hasło marki, które w polskim tłumaczeniu oznacza „Żyjemy samochodami” odnosi się do całej ponad 110 letniej tradycji Opla. Motto to jest nie tylko odniesieniem do niemieckich korzeni i  przywiązania do rodzimej inżynierii, ale także wyrazem pasji, które towarzyszą marce. Opel wierzy, że samochody to coś więcej niż zwykły środek do przemieszczania się, to ważna część naszego życia.
Firma jest dowodem tego, że rozwijając swoją pasję i konsekwentnie dążąc do wyznaczonych celów można pokonać wiele przeciwności i osiągnąć sukces.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!