Bentley EXP 9 F: Gentleman w klasie SUV

Posiadasz własny zamek na wzgórzu, do którego zaglądasz w weekendy, zaś na co dzień jesteś biznesmenem i mieszkasz w dużym mieście? Bentley stworzył samochód idealny dla kogoś takiego jak ty. Pierwszym w historii Bentleya SUV-em, bez problemu dotrzesz leśną drogą do swojego zamku, ale także z gracją i elegancją udasz się na spotkanie biznesowe. Niemożliwe? A jednak! Oto EXP 9 F.

Bentley EXP 9Bentley EXP 9 F

Arystokrata zjeżdża z drogi

Podczas trwającego Salonu Samochodowego w Genewie brytyjski Bentley rozpoczął zupełnie nowy rozdział w swojej historii – zaprezentował koncepcyjny model pojazdu klasy SUV. Wiadomość ta zapewne zasmuci bardziej konserwatywnych miłośników motoryzacji. Kolejna, kojarzona z luksusem i prestiżem marka samochodów, postanowiła rozszerzyć swoją gamę modelową o pseudoterenowy pojazd, który wedle nomenklatury motoryzacyjnej określany jest mianem SUV-a. Nowy Bentley, który nosi nazwę EXP 9 F i jest na dzień dzisiejszy jedynie pojazdem koncepcyjnym (chociaż według zapowiedzi producenta ma trafić w niezmienionej formie do produkcji seryjnej). Auto budzi wiele kontrowersji i wywołuje mieszane uczucia u, masowo odwiedzających stoisko Bentleya, dziennikarzy.

EXP 9 F – stylistycznie typowy Bentley, ale nie do końca…

Już z dalszej odległości możemy rozpoznać, że EXP 9 F to jeden z modeli Bentleya. Przód samochodu nawiązuje bezpośrednio do Continentala GT i Mulsanne (muskularne nadkola, potężny i masywny grill oraz okrągłe klosze reflektorów). Warto nadmienić, że projektanci dopracowując szczegóły stylistyczne przodu pojazdu, inspirowali się wyglądem głowy sokoła. W jakim stopniu udało im się wybrnąć z tego zadania? Zdania  są podzielone. Z pewnością stylistom udało się osiągnąć jeden cel: kontrowersyjność. Reflektory i grill wyglądają co najmniej dziwnie. Ciekawy zabieg zastosowano przy montażu w przednim zderzaku świateł do jazdy dziennej. Dzięki ringowym kloszom, pośrodku reflektorów wygospodarowano miejsce na… dodatkowe chłodzenie silnika. W efekcie całość przypomina swoim wyglądem silniki montowane na skrzydłach samolotów. Cóż, piękno niejedno ma imię.

Bentley EXP 9 FWnętrze EXP 9 F emanuje wygodą i luksusem

Zarówno materiały użyte do wykończenia wnętrza jak i oraz jakość ich spasowania są na najwyższym poziomie. Nic nie będzie miało prawa zaskrzypieć podczas jazdy. Wszystkie elementy są ze sobą perfekcyjnie spasowane. Kabina EXP 9 F wręcz ocieka luksusem i elegancją na najwyższym światowym poziomie. Wystarczy wspomnieć tylko, że wnętrze „obite” jest dwukolorową (beżową i kremową) skórą zaś detale deski rozdzielczej powstały w oparciu o wysokojakościowe drewno i, połyskujące w świetle fotograficznych fleszy, chromy. Jednak nie zapomniano przy tym o walorach praktycznych. Dobrym przykładem mogą tutaj być dwustronne dywaniki, które są wykonane z jedwabiu i wełny. W razie potrzeby (np. kiedy wsiadamy do samochodu mając brudne buty) będziemy mogli w łatwy sposób odwrócić dywaniki na drugą stronę, dzięki czemu nie pobrudzimy szlachetnego i ekskluzywnego materiału. Pasażerowie podróżujący na tylnej kanapie nie będą mogli narzekać na brak luksusu. Do ich dyspozycji zostanie bowiem oddany specjalny podłokietnik, który w swoim wnętrzu będzie mieścił małą lodówkę z szampanem albo drogim winem.

Bentley EXP 9 f – najmocniejszy i najszybszy w swojej klasie

Silnik 6.0 600 KM

Przełomowy w historii Bentleya, model dzieli płytę podłogową z innymi prestiżowymi SUV-mi koncernu Volkswagena – do którego należy de facto brytyjska marka – Porsche Cayenne, Volkswagenem Touaregiem i Audi Q7. Do napędu EXP 9 F posłuży benzynowa jednostka o pojemności 6-litrów, która będzie generowała 600 KM i 800 Nm momentu obrotowego. Moc będzie przenoszona na koła za pomocą automatycznej 8-biegowej skrzyni biegów. Bentley nie ujawnił póki co pełnej gamy jednostek napędowych, ale możemy się spodziewać, że nie zabraknie wśród nich silnika hybrydowego.

Bentley EXP 9 FCzy Bentley EXP 9 F ma szanse na sukces?

Marcus Abbott, który jest szefem marketingu Bentley’a uważa, że nowy SUV będzie miał za zadanie uzupełnić gamę modelową oraz skusić klientów, którzy mają już w swoich garażach inne modele Bentley’a. Skusić do zakupu przestronnego i rodzinnego SUV-a, który posłuży zarówno do wyjazdów za miasto jak i na ważne spotkania biznesowe. Z pewnością istotnym powodem, dla którego zdecydowano się zaprezentować w Genewie SUV-a z bentleyowskimi skrzydełkami na masce, był sukces jaki odniosły inne modele tej klasy wywodzące się z koncernu Volkswagena. Bentley liczy na dobrą sprzedaż zwłaszcza na dwóch rynkach: amerykańskim i niezwykle prężnie rozwijającym się rynku chińskim.


Podobne wpisy:

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!